Burhaneddin İbrahim b. Mustafa el-Halebinin Tuhfetu'l-Ahyar Ale'd-Durri'l-Muhtar isimli eserinin 'Fasl fi'l-avarız' bölümünden 'Elkefae' babına kadar tahkik ve incelemesi
تحقيق ودراسة من فصل في العوارض إلى باب في الكفاءة من تحفة الأخيار على الدر المختار لبرهان الدين إبراهيم بن مصطفى الحلبيّ
- Tez No: 766300
- Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DUGHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez Hicri 12. Asırda yaşamış Şeyh İbrahim B. Mustafa el-Halebi el-Mezari isimli bir müellifin“Dürrü'l-Muhtar”üzerine yazdığı“Tuhfetü'l-Ahyar Ala'd-Dürri'l-Muhtar”isimli eserinin yazma nüshasının ilmi tahkik ve incelenmesinden ibarettir. Bu tezinin bir ehemmiyeti de, tahkik edilen kitabın Osmanlı Devleti Payitahtından ve Mısır Diyarının Şeyhlerinden olan büyük bir alim tarafından telif edilmesidir. Ayrıca“Tuhfetü'l-Ahyar”Kitabı Alaüddin el-Haskefinin“Dürrü'l-Muhtar şerhi Tenviri'l-Ebsar”kitabı üzerine yazılan ilk haşiyelerden birdir.“Dürrü'l-Muhtar”kitabı Hanefi mezhebinde kendinden sonra gelen müteahhir alimler tarafından bir ana kitap ve asıl sayılmış, fıkıh kaynaklarından biri olarak itibar görmüştür. Bu sebeple tahkik ehli bir çok alim Hanefi Mezhebinin Umdesi mesabesinde gördükleri bu eser ile özel olarak ilgilenmişler ve ondan faydalanmak ve istifade etmek için gayret göstermişlerdir. Şeyh İbrahim el-Halebi de bu Haşiyesinde anlaşılması kolay olsun ve mana doğru şekilde anlaşılsın diye“Dürr”kitabının meselelerini tahkik edip incelemiş, illet ve istidlal açısından değerlendirmiş, eleştirilerini ve düzeltmelerini zikretmiş, ayrıca kitabı izah etmeye şerh edip açıklamaya, ıstılahlarını tanıtmaya, ibarelerini düzeltmeye gayret göstermiştir. Bu tezinin tahkikinde iki yazma eser nüshası ile mukabele edilmiş ve bir asıl nüshası üzerine itimat edilmiştir. Ayrıca Ayetlerin yerleri belirtilmiş, Hadislerin tahrici yapılmış, müellifin zikrettiği nakiller ve eserlerin sağlaması ve tevsiki, ismi geçen kişilerin kısa biyografileri zikredilmiştir. Başında Müellifin Hayatı ve sonrasında özet bir şekilde kitapta geçen kaynaklar belirtilmiş noktalama ve rakamlandırma işaretleri münasip yerler konulmuş, anlaşılması zor kelimeler ve fıkhi ıstılahlar açıklanmış ve ilmi bir tahkikte yapılması gereken şeyler yapılmıştır. Ve bu kitap için inceleme olarak hazırladığımız Dirase'de“Tenvirü'l-Ebsar”metninin ve“Dürrü'l-Muhtar”kitaplarının müelliflerinin ilmi şahsiyetlerinden ve ilmi menheclerine, önemli kaynaklarını açığa çıkaran kısa bir çalışma da yaptık. Yüce olan Allah Celle Cellalühü'den İhlas ve kabul dilerim.
Özet (Çeviri)
This thesis is considered as a study and documented scientific investigation of a portion of a manuscript entitled“Tuhfat al-Akhayyar Ala al-Dur al-Mukhtar”which written by the author Sheikh Ibrahim bin Mustafa bin Ibrahim al-Halabi al-Madhari who is among the scholars of twelfth-century AH. The importance of this thesis appears in that it is an investigation of a book written by a distinguished scholar among the scholars of the capital of the Ottoman caliphate and Egyptian lands. The book“Tuhfat al-Akhyar”is considered as one of the first annotations to the book“al-Durr al-Mukhtar Sharhu Tanwir al-Absar”written by the author Sheikh Ala al-Din al-Haskafi“. Thus, this book became the mother and main source of the Hanafi's sources for who came after that. Therefore, the great scholars of the Hanafi school paid attention to it and were keen to benefit from it. Sheikh Ibrahim al-Halabi worked in his book ”Tuhfat al-Akhayyar“ to investigate and scrutinize the issues of ”al-Dur al-Mukhtar“ through his explanation, inference, criticizing, correcting, clarifying on the issues, and defining their idioms or correcting their phrases to make the meaning easy to understand. The investigation of this thesis was based on comparing two manuscript copies with the original copy which was the approved one. The verses were attributed to their places in the Holy Qur'an. The hadiths of the Prophet were also attributed to their books. The sayings that mentioned by the author were investigated. The mentioned scholars had a short biography. The mentioned sources were defined shortly with the biography of their author. The punctuation marks were put in their appropriate places. The vague words and jurisprudential terms were explained, and everything is related to the scientific investigation procedures have done. In addition, I have prepared a study about the author of ”Tanwir al-Absar“ book, the author of ”Sharh al-Durr al-Mukhtar“ book and the author of ”Tuhfat al-Akhayyar" book as I shed light on his scientific personality by explaining his scientific approach and introducing the most important sources he adopted,etc. May Allah give us sincerity and acceptance.