Soğuk pres yağ yan ürünlerinden elde edilen gamların tiksotropik davranışlarının modellenmesi
The modeling of the thixotropic behavior of gum obtained from cold press oil by-products
- Tez No: 766337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, soğuk pres yağ endüstrisi yan ürünlerinden Chia tohumu, Keten tohumu ve roka tohumundan elde edilen gamların karakterizasyonunu, sulu çözeltilerinin tiksotropik davranışının modellenmesini ve bu gamların yağ ikame maddeleri ve emülgatör olarak düşük yağlı vegan mayonez formülasyonunun geliştirilmesinde kullanım potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Öncelikle yağ atıklarından gam elde edişmiş ve elde edilen gamların fizikokimyasal ve reolojik karakterizasyonları yapılmıştır. CSG ve FSG ksiloz ve glukozu majör oranında içerirken RSG mannoz ve galaktoz şekerlerini majör oranında içermiştir. Chia tohumu gamı (CSG), keten tohumu gamı (FSG) ve roka tohumu gamı (RSG) çözeltileri, tüm konsantrasyonlarda kesme incelmesi akış davranışı gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aims to characterize the gums obtained from cold pressed oil by-products as Chia seed, Flaxseed and rocket seed, to model the thixotropic behavior of their aqueous solutions, and to investigate the use of these gums as fat replacers and emulsifiers in the application of low-fat vegan mayonnaise formulation. First of all, gum was obtained from oil by-products and physicochemical and rheological characterizations of the obtained gums were performed. CSG and FSG contained xylose and glucose in major ratio, while RSG contained mannose and galactose sugars in major ratio. Chia seed gum (CSG), flax seed gum (FSG), and rocket seed gum (RSG) solutions showed shear thinning flow behavior at all concentrations.