Madde bağımlılarında vestibüler fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular functions in substance abuse
- Tez No: 766338
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BAYINDIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ UĞUR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı madde bağımlısı olan bireylerde vestibüler sistemi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Odyoloji kliniğinde, Ocak 2021- Kasım 2021 tarihleri arasında Psikiyatri Kliniği'ne başvuru yapan 18-40 yaş arası madde bağımlısı bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi yapılan güç analizi sonucunda her iki grup için 34 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylere, Demografik Veri Formu, Baş Dönmesi Engellilik Envanteri, Bağımlılık Profil İndeksi Tarama Formu, yatak başı muayene testleri, Video Head Impulse Test, Videonistagmografi testi, Servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller Testi ve Oküler Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the vestibular system in individuals with substance abuse. Material and Method: This research was carried out with substance addicted individuals between the ages of 18-40 who applied to the Psychiatry Clinic at Malatya İnönü University Turgut Özal Medical Center Audiology Clinic between January 2021 and November 2021. The sample of the study was determined as 34 for both groups as a result of the power analysis. Demographic Data Form, Dizziness Handicap Inventory, Addiction Profile Index Screening Form, bedside examination tests, Video Head Impulse Test, Videonystagmography test, Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials and Ocular Vestibular Evoked Myogenic Potentials Test were applied to the individuals participating in the study.