Farklı eğitim metodlarıyla ebelik öğrencilerine verilen kegel egzersizi eğitimlerinin etkililiklerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of kegel exercise education given to midwifery students with different education methods
- Tez No: 766343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİKA GENÇ KOYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, ebelik öğrencilerine farklı eğitim metodları ile verilen kegel egzersizi eğitimlerinin, öğrencilerin Kegel Egzersizlerine İlişkin Öz Farkındalık ve Bilgi Düzeyleri üzerine olan etkiliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma İstinye Üniversitesi'nin Ebelik Bölümünün 2,3. ve 4.sınıflarında öğrenim gören 100 öğrenci ile 15/Ekim/2020 – 15/Mart/2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler çevrimiçi eğitim (n= 50) ve yazılı-görsel eğitim (n= 50) gruplarına randomize edildi. Randomizasyon sonrası“Google Forms”üzerinden hazırlanan Ön Test'e ilişkin erişim linki öğrenciler ile paylaşıldı. Ön test Sosyodemografik Form ve Kegel Egzersizlerine İlişkin Öz Farkındalık Form'larını içermiş olup ortalama tamamlanma süresi 20 dakikaydı. Çevrimiçi eğitim grubuna“Zoom”çevrimiçi görüşme platformu aracılığı her biri 45 dakika süren Kegel Egzersiz Eğitimi iki hafta ara ile toplam iki kez verildi. Eğitimler sonrası öğrencilerin soruları cevaplandırıldı. Yazılı-görsel eğitim grubunda bir ay boyunca her hafta bir tane olmak üzere toplam dört kez çevrimiçi grupta uygulanan eğitim materyalleri paylaşıldı. Eğitimlerin tamamlanmasından bir ay sonra Son Test uygulandı. Son test Kegel Egzersizlerine İlişkin Öz Farkındalık Formu ve Kegel Egzersizi Bilgi Düzeyi Form'larını içermiş olup ortalama tamamlanması süresi 25 dakikaydı. Öğrencilerin Kegel Egzersizlerine İlişkin Öz Farkındalık ön test ve son test düzeyleri gruplar içerisinde, Kegel Egzersizlerine İlişkin Öz Farkındalık son test düzeyleri ve Kegel Egzersizlerine ilişkin Bilgi Düzeyleri ise gruplar arasında karşılaştırıldı. Çevrimiçi eğitim alan grupta ön test kegel egzersiz öz farkındalık düzeyleri (Sıra= 12.33) son test (Sıra= 21.39) puanlarından anlamlı biçimde daha düşüktü. Yazılı görsel eğitim alan grupta ön test kegel egzersiz öz farkındalık düzeyleri (Sıra= 10.80) son test (Sıra= 23.17) puanlarından anlamlı biçimde daha düşüktü. Yazılı görsel eğitim alan grup ile çevrimiçi eğitim alan grubun son test kegel egzersiz öz farkındalık düzeyleri ve kegel egzersizi bilgi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05). Yazılı görsel eğitim ile çevrimiçi verilen eğitim ebelik öğrencilerinde Kegel Egzersizlerine ilişkin Farkındalık ve Bilgi düzeylerinin arttırılmasında benzer etkinliğe sahiptir. Mezuniyet öncesi dönemde çevrimiçi ve yazılı-görsel eğitimler ile uygulamalı aşamaları da olan konularda farkındalık ve bilgi düzeylerinde artış sağlanabilmektedir. Dolayısı ile uzaktan eğitimin bu alt modelleri ebelik öğrencilerinin eğitimlerinde geleneksel yöntemlere alternatif, geliştirici veya tamamlayıcı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the kegel exercise given to midwife students was carried out in order to compare the effectiveness of the training. The research was carried out between 15/October/2020 – 15/March/2021 with 100 students in the 2,3rd and 4th grades of midwife departments. Students were randomized to online education (n= 50) and written-visual education (n= 50).The access link for the Pre-Test prepared via“Google Forms”after randomization was shared with the students. The preliminary test included Sociodemographic Form and Awareness Forms for Kegel Exercises and the average completion time was 20 minutes. The online training group was given the Kegel Exercise Training, which lasted 45 minutes each, twice with a two-week break through the“Zoom”online interview platform. After the trainings, the questions of the students were answered. In the written-visual training group, educational materials applied in the online group were shared four times a week for a month. One month after the completion of the trainings, the Final Test was applied. The final test included the Self-Awareness Form for Kegel Exercises and the Kegel Exercise Knowledge Level Forms, with an average completion time of 25 minutes. Students' Self-Awareness pre-test and final test levels related to Kegel Exercises were compared among the groups, Self Awareness about Kegel Exercises final test levels and Knowledge Levels related to Kegel Exercises were compared between the groups. The data was transferred to spss (Statistical Package For Social Sciences) version 22 program and analyzed. Man Whitney-U test was used in two independent group comparisons and Wilcoxon test for dependent groups was used. McNemar-Bowker Test was used to compare dependent categorical data.0.05 signiability level was used as criteria in interpreting whether the obtained values were meaningful. In the online-trained group, pre-test kegel exercise self-awareness levels (Rank= 12.33) were significantly lower than the final test (Rank= 21.39).In the group receiving written visual training, pre-test kegel exercise self-awareness levels (Rank= 10.80) were significantly lower than the final test (Rank= 23.17). There was no statistically significant difference between the group receiving written visual training and the last test kegel exercise self-awareness levels and kegel exercise knowledge levels of the group receiving online training (p>0.05). There is no statistically significant difference between written visual training and online education, and both are effective. Online and written-visual trainings can replace traditional education.