A comparative analysis of legal practices to climate-induced migration in Italy and Sweden
İklim kaynaklı göç karşısında İtalya ve İsveç'in yasal uygulamaları üzerine karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 766344
  2. Yazar: SILA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KALE LACK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, iki Avrupa ülkesinin iklim kaynaklı göçe yaklaşımını analiz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, insan hakları ve uluslararası hukuk açısından vaka incelemelerini, uluslararası politika yanıtlarını ve normatif konuları bir araya getirerek bu göçmen kategorisini ele almak için uluslararası hukuktaki boşluğu değerlendirmektir. Bu tez, mevcut anlaşmalar ve sözleşmeler kapsamında korunmayan iklim kaynaklı göç için insan hakları merceği kullanarak, AB devletleri arasındaki çevresel zorunlu göçmenlere yönelik farklı uygulamaları sorgulamaktadır. İlk bölüm iklim ve göç ilişkisini bilimsel verilere ve analizlere atıfta bulunarak açıklamaktadır. Daha sonra iklim kaynaklı göçün tarihsel ve kavramsal çerçevesi araştırılmaktadır. Ardından AB'nin normatif gücü ve insan hakları rejimi incelenmektedir. Son olarak seçilen iki AB üyesi ülke olan İsveç ve İtalya'nın iklim kaynaklı göçmenlere yaklaşımlarının karşılaştırılması AB'nin insan hakları rejimi çerçevesinde tartışılmaktadır. Bu tezin de desteklediği gibi, devlet temelli anlayış ve partikülarist yaklaşım, iklim değişikliği nedeniyle yerinden edilmiş veya edilecek birçok kişiye yönelik insan hakları ihlallerine zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses two European Union Member States' approaches to climateinduced migration. The primary aim of this study is to evaluate the gap in international law to address this category of migrants by bringing together case studies, global policy responses, and normative issues from the angle of human rights and international law. This thesis questions the different practices between EU states toward environmentally forced migrants by employinga human rights lens for climateinduced migration that is not protected under current treaties and conventions. The first section explains the climate and migration nexus. Later, the climate-induced migration's historical and conceptual framework is explored. Then, the normative power of the EU and its human rights regime is examined. Finally, comparing Sweden's and Italy's approaches toward climate-induced migrants are discussed within the framework of the EU's human rights regime. As this thesis supports, the state-based understanding and the particularist practice lays the groundwork for human rights violations against many people who are or will be displaced as a result of climate change.