STEM eğitimine ilişkin öğretmen ve öğrenci algıları: Maltepe ilçesi özel okulları örneği
Teacher and student perceptions on STEM education: Sample of Maltepe district private schools
- Tez No: 628678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
STEM,“Science, Technology, Engineering, Mathematics”kelimelerinin baş harflerinden oluşan eğitim metodu İngilizce karşılıklarından da görüleceği üzere, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin harmanlandığı ve bir bütünsellik kazandığı eğitim metodudur. Türkçe karşılığı olarak FETEMM kısaltması da kullanılabilmektedir. Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik kelimelerinin baş harfleridir. STEM eğitiminde amaç eleştirel düşünme metodu kazandırılarak öğretme yeteneği kazandırılmasıdır. Bu çalışmada“STEM Eğitimi”tanımlaması yapılmış ve Türkiye'deki, dünyadaki gelişimine, uygulama örneklerine yer verilmiştir. Tarihsel süreç içerisinde eğitim metodunun gelişmesi, şekillenmesi de çalışmamızda tablo olarak sunulmuştur. STEM Eğitim metodunun gelişimi teknolojinin gelişmesi ile paralel bir süreç izlemiştir. Teknolojinin günümüzde ayrılamayacağımız bir parçamız haline gelmiş olması, günümüzde çocukların okulöncesi çağda teknoloji ile tanışmış olması eğitim sistemi ve metodları içerisinde teknolojinin önemini vurgulamaktadır. Teknoloji kavramını da elbette bilimden ve matematikten ayrı düşünmek olanaksızdır. Eğitim sistemi içinde karma eğitim metodu ile aktarılabilecek bir sistem geliştirilmiştir. Çocuğun hem doğanın içinde olması hem de doğal yapıyı matematik ve bilim eşliğinde anlamaya ve kavramaya çalışması çok önemlidir. Teknoloji kendi gelişim seyri içinde doğal yapıları kendine örnek almıştır. Uçağın uçuşu bir kuşun havalanıp kanat çırpmasının doğal bir gelişmiş sonucudur. Bu nedenle bilimden uzak, matematikten uzak bir eğitim metodu kurgulamak doğru olmayacaktır. Eğitim metodları içerisinde bu dört biliminde ayrı ayrı verilmesini öneren disiplinler olduğu gibi karma eğitim metodu ile iç içe, birlikte verilmesi gerektiğini savunan disiplinlerde vardır. STEM eğitiminin birçok ülkede önemli hale gelmesi neticesinde farklı tanımlamalar yapma gerekliliği doğmuştur. Ancak tüm tanımlar incelendiğinde ortak bir hedefin bilim ve matematiğin temelinde şekillenen bir yöntem olması ve ülkenin ekonomik gelişim sürecini de dikkate alarak teknik düzeyde yeterliliğe sahip kişilerin yetiştirilmesini sağlamaktır. Bu eğitim metodları eğitim kurumlarında uygulanabilir olduğu kadar okul dışı eğitim metodlarıyla da sağlanabilmektedir. Uygulamada kamplar, kurslar düzenlendiği gözlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde anket çalışmaları yapılarak teorik tanımlamaların pratik hayattaki karşılığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
STEM is the education method consisting of the initials of the words“Science, Technology, Engineering, Mathematics”, as it can be seen from the English equivalents, it is the education method in which science, technology, engineering and mathematics blend and gain a holistic method. In Turkish language, the abbreviation FETEMM can also be used. They are the initials of the words science, technology, engineering and mathematics. The aim of STEM education is to gain the ability to teach by giving critical thinking method. In our study,“STEM education”identification made in Turkey and world development, application examples are given place. The development and shaping of the education method in the historical process is presented in our study as a table. The development of STEM Education method followed a process parallel to the development of technology. The fact that technology has become a part of us that we cannot separate today, and that children today have become familiar with technology in the preschool age, emphasizes the importance of technology in the education system and methods. Of course, it is impossible to think about the concept of technology separately from science and mathematics. A system that can be transferred with the mixed education method has been developed within the education system. It is very important that the child is both in nature and trying to understand and comprehend the natural structure with mathematics and science. Technology has taken its natural structure as an example in its own course of development. The flight of the plane is a naturally developed result of a bird taking off and flapping its wings. Therefore, it would not be correct to construct a teaching method far from science or mathematics. There are disciplines that suggest that these four sciences be taught separately in education methods, as well as disciplines that advocate that they should be given together with the mixed education method. As a result of STEM education becoming important in many countries, it was necessary to make different definitions. However, when all definitions are examined, a common goal is to be a method shaped on the basis of science and mathematics and to ensure that people with technical competence are trained by taking into account the country's economic development process. These educational methods can be provided with educational methods as well as they can be applied in educational institutions. In practice, it was observed that camps and courses were organized. In the last part of our study, by making survey studies, the practical life of theoretical definitions was determined.