The Effect of an educational software on performance on children with mild mental disabilities
Bir eğitim yazılımının zihinsel yetersizliği olan çocukların performansları üzerindeki etkisi
- Tez No: 68630
- Danışmanlar: PROF. DR. PETEK AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ABSTRACT THE EFFECT OF AN EDUCATIONAL SOFTWARE ON PERFORMANCE OF CHILDREN WITH MILD MENTAL DISABILITIES AŞÇIOĞLU, Atila M.S., Department of Science Education Supervisor: Prof. Dr. Petek AŞKAR Co-Supervisor: Prof. Dr. Füsun AKKÖK December 1997, 125 pages Children with mild mental disabilities can use computers as a learning tool, and their cognitive and motivational abilities may develop by the help of available software. This thesis not only identifies factors which need to be considered in developing a software for children with mild mental disabilities, but 111ABSTRACT THE EFFECT OF AN EDUCATIONAL SOFTWARE ON PERFORMANCE OF CHILDREN WITH MILD MENTAL DISABILITIES AŞÇIOĞLU, Atila M.S., Department of Science Education Supervisor: Prof. Dr. Petek AŞKAR Co-Supervisor: Prof. Dr. Füsun AKKÖK December 1997, 125 pages Children with mild mental disabilities can use computers as a learning tool, and their cognitive and motivational abilities may develop by the help of available software. This thesis not only identifies factors which need to be considered in developing a software for children with mild mental disabilities, but 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF AN EDUCATIONAL SOFTWARE ON PERFORMANCE OF CHILDREN WITH MILD MENTAL DISABILITIES AŞÇIO?LU, Atila M.S., Department of Science Education Supervisor: Prof. Dr. Petek AŞKAR Co-Supervisor: Prof. Dr. Füsun AKKÖK December 1997, 125 pages Children with mild mental disabilities can use computers as a learning tool, and their cognitive and motivational abilities may develop by the help of available software. This thesis not only identifies factors which need to be considered in developing a software for children with mild mental disabilities, but 111Denekler hafif zihinsel yetersizliği olan çocukların eğitildiği bir okuldan seçilmiştir. Çalışma boyunca içinde ses kartı bulunan kişisel bir bilgisayar kullanılmıştır. Farklı iki bilgisayar programı kullanılmıştır. Birincisi zihinsel yetersizliği olan çocuğun bilgisayara alışması için yazılan ve basit oyunlar ile basit bir grafik editöründen oluşan giriş programıdır. İkincisi ise tez çalışmasının temel yapısını oluşturan ve eşleştirme, sıralama, farklıyı bulma, yap-bozdan oluşan eğitici ana programdır. Programın deney grubundaki çocuklar üzerindeki etkisini belirlemek için öğretmenlerce doldurulan gözlem ölçeği ile bilgisayarda test edilen alanlara denk olan alanlardaki becerileri eğitimden önce ve sonra ölçülmüştür. Kullanılan yazılım da çocukların performanslarını detaylı olarak kaydetmiştir. Bu çalışma ile, hafif zihinsel yetersizliği olan çocukların motivasyonlarının bilgisayar kullanımıyla arttığı, uygun bir yazılımla birlikte bilgisayarların geleneksel eğitim metodlarıyla paralel kullanılabileceği, evde bilgisayar bulunmasının zihinsel yetersizliği olan çocuklar için bir avantaj olduğu, çocuklara verilen bilgilerin yapılan tekrarlarla öğrenmeyi artırdığı, yazılımdaki sözlü mesajların çocukları güdülediği ve performanslarını artırdığı ve yazılım geliştirenlerin, zihinsel yetersizliği olan çocuklar hakkında gerekli bilgilere sahip olması gerektiği sonuçlarına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Özel Eğitim, Hafif Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklar, Bilgisayar, Özel Geliştirilen Yazılım. VI