Çocuk edebiyatı ürünleri ile kurgulanan yaratıcı drama etkinliklerinin göçle gelen öğrencilerin bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of creative drama activities constructed with children's literature products on scientific process skills of immigrant students
- Tez No: 766356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk edebiyatı ürünleri ile kurgulanan yaratıcı drama etkinliklerinin göçle gelen öğrencilerin bilimsel süreç becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmış olup, nicel ve nitel veri toplama yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Hatay ilinin İskenderun ilçesinde bulunan devlete ait ve PIKTES projesi okullarından birinde göçle gelen ve 3. Sınıfa devam eden 28 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verilerini toplamak için Croin, Padilla ve Twiest (1985) tarafından geliştirilen ve Aydoğdu ve Karakuş (2015) tarafından Türkçeye“Temel Beceri Ölçeği”şeklinde uyarlanan test uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS programı ile çözümlenmiştir. Nitel verileri toplamak için araştırmacı tarafından süreç boyunca tutulan günlükler, atölye çıktıları ve araştırmacı gözlemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yaratıcı dramanın göçle gelen öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini anlamlı bir şekilde geliştirdiği belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen son test bulguları karşılaştırıldığında, kontrol ve deney grubunun Temel Beceri Ölçeği'nden aldıkları puanlar arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluştuğu tespit edilmiştir. Araştırmacının süreç boyunca tuttuğu notlar ve gözlemleri de sonucu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of creative drama activities, which are fictionalized with children's literature, on the scientific process skills of immigrant students. Experimental design with pretest-posttest control group was used in the study, and quantitative and qualitative data collection methods were used together. The study group of the research consisted of 28 students who immigrated from one of the state-owned PIKTES project schools in the Iskenderun district of Hatay province in the 2021-2022 academic year and continued in the 3rd grade. In order to collect the quantitative data of the research, the test developed by Croin, Padilla, and Twiest (1985) and adapted into Turkish as“Basic Skill Scale”by Aydoğdu and Karakuş (2015) was applied. The quantitative data obtained in the research were analyzed with the SPSS program. Diaries kept by the researcher throughout the process, workshop outputs and researcher observations were used to collect qualitative data. As a result of the research, it was determined that creative drama significantly improved the scientific process skills of immigrant students. When the post-test findings obtained from the study were compared, it was determined that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group between the scores of the control and experimental groups from the Basic Skills Scale. The notes and observations of the researcher throughout the process also support the result.