Ömer Seyfettin hikayelerinde beden
The body in the stories of Ömer Seyfettin
  1. Tez No: 766357
  2. Yazar: MİRAY NACİYE İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ömer Seyfettin, bıraktığı eserlerle günümüzde de etki uyandırmaya devam etmektedir. Birçok çalışmaya konu olan Ömer Seyfettin'in eserleri, bugüne kadar pek çok açıdan incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Ömer Seyfettin hikâyelerinde yer alan tip ve karakterlerin beden görünümlerini dönemin gelişmeleri ışığında tespit etmektir. Bu çalışmada Ömer Seyfettin hikâyeleri incelenerek yazarın yaşadığı dönemdeki siyasal, kültürel ve toplumsal gelişmelerin beden görünümlerine nasıl yansıdığı tespit edilmiştir. Yazarın hikâyelerinin tamamı okunup incelendikten sonra beden konusuna ilişkin malzemeler tasnif edilerek tez başlıkları oluşturulmuştur. Modernleşme hareketlerinin beden görünümlerine etkisi, bedene yönelik fiziksel müdahale biçimleri, kültür ve din unsurlarının beden pratiklerine etkisi ve toplumsal kabullerin dışında kalan sakatlık ve deliliğin norm dışı beden olarak tespiti yapılmıştır. Bu tespitleri yaparken Ömer Seyfettin'in konumuz açısından en baskın olacağını düşündüğümüz yirmi dört hikâyesi ele alınmış, böylece beden görünümlerine dair genel bir çerçeve sunulmuştur. Bu çerçeveden hareketle denilebilir ki Batılılaşma hareketlerinin toplumsal etkilerini, iktidar mekanizmalarının yaptırımlarını, kültür ve din olgusunun etkilerini, toplumsal kabul ve itirazları Ömer Seyfettin hikâyelerindeki karakterlerin beden görünümleri ve eylemleri üzerinden okumak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Ömer Seyfettin, one of the important names of Turkish Literature, continues to make an impact today with the works he left. The works of Ömer Seyfettin, which has been the subject of many studies, have been examined in many ways until today. The aim of this study is to identify the body appearances of the types and characters in the stories of Ömer Seyfettin in the light of the developments of the period. In this study, the stories of Ömer Seyfettin were examined and it was determined how the political, cultural and social developments in the period in which the author lived were reflected on his body appearance. After reading and examining all of the author's stories,the thesis titles were created by classifying the materials related to the body subject. The effects of modernization movements on body appearance, forms of physical intervention on the body, the effect of cultural and religious elements on body practices, and disability and insanity, which are outside of social acceptance, were determined as non-normative body. While making these determinations, twenty-four stories of Ömer Seyfettin, which we thought would be the most dominant in terms of our subject, were dealed, thus a general framework on the body appearances was presented. Based on this framework ,it can be said that it is possible to read the social effects of Westernization movements, the sanctions of power mechanisms, the effects of culture and religion, social acceptance and objections through the body appearances and actions of the characters in Ömer Seyfettin's stories.