Şeyh Refâhî'nin Kenzü'r-rumûz Fi't-tasavvuf adlı eseri (İnceleme -metin)
Sheikh Refahî's Kenzu'r-rumuz Fi't-tasavvuf (Review - text)
  1. Tez No: 766367
  2. Yazar: ŞENEL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Osmanlı döneminde Kayseri'de yaşamış Şeyh Refâhî'ye ait“Kenzu'r-Rumuz fi't-Tasavvuf”adlı eser ele alınmıştır. Çalışma giriş, üç ana bölüm, sonuç ve sözlük kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın gerekçesi, önemi, amacı, yöntemi ve kaynak bağlamında sınırlılıklar üzerinde durulmuştur. İlk bölümde eserin genel tanıtımı bağlamında haiz olduğu fizikî özellikleri tanıtılarak dil ve üslûp yönü ele alınmış ayrıca eserde yer alan İslamî ilimlere ait İslam, tevhit, tasavvuf ve marifet gibi ana konulara kısaca temas edilmiştir. Ayrıca eserin muhtevasında değinilen ilim, akıl, aşk, ruh, kalb ve terk-i nefs gibi tasavvufun ana meseleleri yanında tevbe, zühd, sabr, fakr, şükr, tevekkül, rızâ gibi makamlar ile şevk, üns, kabz ve bast gibi haller üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde orijinal metne bağlı kalınarak eser transkribe edilmek suretiyle latin harflerle Türkçe alfabesine aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin metni sadeleştirilerek günümüz Türkçe'sine çevirisi sunulmuştur. Sonuç kısmında ise Şeyh Refâhî'nin tasavvufun spesifik konularyla ilgili yaptığı yorumlara dayanılarak bu yorumların özgün olup olmadığı tespitine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the work titled“Kenzu'r-Rumuz fi't-Tasavvuf”by Sheikh Refāhī who lived in Kayseri during the Ottoman period. The study consists of an introduction, three main chapters, conclusion and glossary. In the introduction, the rationale, importance, purpose, method and limitations in the context of the source are emphasized. In the first chapter, the physical characteristics of the work are introduced in the context of general introduction of the work and its language and style are discussed in terms of language and style, and the main topics of Islamic sciences such as Islam, tawheed, Sufism and marifat are briefly touched upon. In addition to the main issues of Sufism such as knowledge, intellect, love, spirit, soul, heart and abandonment of the nafs, the main topics covered in the content of the work are emphasized, as well as stations such as tawba, zuhd, patience, faqr, gratitude, tawakkul, consent, and states such as zeal, unity, kabz and bast. In the second part, the work was transcribed and translated into Turkish alphabet with Latin letters by adhering to the original text. In the third part, the text of the work is simplified and translated into contemporary Turkish. The conclusion is based on Shaykh Refāhī's comments on specific topics of Sufism and determines whether these comments are original or not.