Akreditif
Acreditif/Letter of credit
- Tez No: 766376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin konusunu, uluslararası ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan akreditifli ödeme oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde akreditif kavramı, akreditifin hukuki kaynakları, hukuki niteliği, fonksiyonları ve türleri incelenmiştir. İkinci bölümde, akreditifin kuruluşu, hükümleri ve taraflar arasındaki ilişkiler ve akreditifin işleyişi ele alınmıştır. Son bölümde ise, akreditifin sona ermesi, akreditiften dönme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This academic work is prepared as a graduate thesis for Ankara University Social Sciences Institute. The topic of this thesis is the letter of credit, which is a payment method which is used in the international commerce. At the first chapter of this thesis; the concept of the letter of credit,the legal sources of the letter of credit, the functions then the types of letter of credit was handled and at the second chapter, the operation of the letter of credit, its provisions and relationships between the parties and how the letter of credit works was analyzed. At the last chapter; the termination and revocation of the letter of credit was examined.