Z kuşağı tüketicilerin Instagram reklamlarına yönelik tutumları ile dürtüsel satın alma davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between generation Z consumers' attitudes towards Instagram advertising and impulse buying behavior
  1. Tez No: 869577
  2. Yazar: AYŞE ZÜLAL İBİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA FATMA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, sosyal medya platformları tüketiciler arasında önemli bir etkileşim alanı haline gelmiştir. Bu kapsamda, Instagram gibi popüler sosyal medya platformlarının, tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisi giderek artmaktadır. Özellikle Z kuşağı, teknolojiye hakimiyetiyle bilinen ve alışveriş tercihlerini şekillendiren bir grup olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, tüketicilerin Instagram reklamlarına yönelik tutumlarının, Z kuşağının dürtüsel satın alma davranışları üzerindeki potansiyel etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın Rasyoneli: Geleneksel pazarlama stratejilerinin yerini dijital pazarlama teknikleri alırken, Instagram gibi sosyal medya platformlarının tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki rolüne dair daha fazla anlayış geliştirmek kritik öneme sahiptir. Z kuşağı, dijitalleşme sürecinin içinde büyümüş bir nesil olup, bu kuşağın Instagram reklamlarına yaklaşımının, dürtüsel satın alma davranışlarını nasıl etkilediğini belirlemek, pazarlamacılara değerli bir perspektif sunacaktır. Araştırmanın Hedefi: Bu tez, tüketicilerin Instagram reklamlarına yönelik tutumlarının, Z kuşağının dürtüsel satın alma davranışları üzerindeki etkilerini sistemli bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın Yöntemi: Bu tez, anketler aracılığıyla elde edilen verilerden, Z kuşağının Instagram reklamlarına yönelik algıları ve dürtüsel satın alma davranışları üzerindeki etkilerini ortaya çıkaracaktır. Bu tez, tüketicilerin Instagram reklamlarına yönelik tutumlarının ve dürtüsel satın alma davranışlarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
Today, with the acceleration of digitalization, social media platforms have become an important area of ​​interaction among consumers. In this context, the influence of popular social media platforms such as Instagram on consumers' purchasing behavior is gradually increasing. In particular, Generation Z stands out as a group known for its mastery of technology and shaping shopping preferences. This thesis aims to understand the potential effects of consumers' attitudes towards Instagram ads on the impulsive buying behavior of Generation Z. Rationale for Research: As traditional marketing strategies are replaced by digital marketing techniques, it is critical to develop greater understanding of the role of social media platforms such as Instagram on consumers' purchasing decisions. Generation Z is a generation that has grown up in the digitalization process, and determining how this generation's approach to Instagram ads affects their impulsive buying behavior will provide a valuable perspective to marketers. Goal of the Research: This thesis aims to systematically examine the effects of consumers' attitudes towards Instagram ads on the impulsive buying behavior of Generation Z. Research Method: This thesis will reveal the effects of Generation Z on their perceptions of Instagram ads and their impulsive buying behavior from the data obtained through surveys. This thesis aims to contribute to a better understanding of consumers' attitudes towards Instagram ads and impulsive purchasing behavior.