Investigating the effects of climate change on the surface runoff potential over Kizilirmak basin
İklim değişikliğinin Kızılırmak havzası yüzey suyu potansiyeli üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 766406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı Kızılırmak Havzasında 2100 yılına kadar iklim değişikliği sebebiyle oluşacak yüzey suyu potansiyelindeki muhtemel değişimi elde etmektir. Kızılırmak havzasının 3 alt havzasında (SB 1535, SB 1541, ve SB 1545) beklenen değişimi araştırmak için HBV hidrolojik modeli kullanılmıştır. CORDEX EUR-11'den 0.110 çözünürlükte indirilen RCP 8.5 iklim senaryosu göz önünde bulundurularak toplamda 56 CMIP5 tabanlı GCM/RCM günlük model veri seti kullanılmıştır. Bu model veri setlerinden 10 tanesi ERA5-Land yağış ve sıcaklık veri seti kullanılarak gerçekleştirilen doğrulama adımı sonrası elenmiştir. Kalan 46 veri seti ERA5-Land veri setine tabanlı geçmiş yağış ve sıcaklık simülasyonları kullanılarak ortalama değerlerdeki olası sistematik hatalar için düzeltilmiştir. Hata düzeltmeleri yapılmış veri kümeleri tüm HBV model simülasyonlarında kullanılmıştır. Geçmiş akım gözlemleri kullanılarak HBV parametreleri kalibre edildikten sonra, 2021 ve 2099 yılları arasında 3 alt havzanın yüzey suyu potansiyelindeki olası değişiklikleri araştırmak için elde edilen parametre setleri gelecek simülasyonlarda kullanılmıştır. Sonuçlar, HBV model simülasyonlarının geçmiş gözlemlerle çok yüksek tutarlılığa sahip olduğunu göstermekte olup günlük simülasyonlar için NSE değerleri yukarıda listelenen üç alt havza için sırasıyla 0.87, 0.66 ve 0.81 olmaktadır. Genel olarak, 2061 ve 2099 yılları arasında 3 alt havzanın tümünde mevcut yüzey suyu potansiyelinin azalması beklenmektedir; bu düşüş oranı, mevcut çoklu on yıllık ortalamaların %34 ila %57'si arasında olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the expected change in the surface runoff potential that will occur due to climate change in the Kızılırmak Basin until 2100. HBV hydrological model was run in this study to investigate the expected change in 3 sub-basins (SB 1535, SB 1541, and SB 1545) of Kızılırmak Basin. Total of 56 CMIP5-based GCM/RCM daily model datasets, downloaded from CORDEX EUR-11 at 0.110 spatial resolution and reflect RCP 8.5 emission scenario, were utilized. Among these model datasets, 10 of them were eliminated after a validation step performed using ERA5-Land precipitation and temperature dataset. Remaining 46 datasets are corrected for potential systematic biases in their mean values using ERA5-Land dataset-based historical temperature and precipitation simulations. Bias corrected datasets are utilized in all HBV model-based simulations. After the parameters of HBV were calibrated utilizing historical runoff observations, obtained parameter sets were used in future simulations to investigate the expected changes in the surface runoff potential of 3 sub-basins between the years of 2021 and 2099. The results show HBV model simulations have very high consistency with the past observations that NSE values for the daily simulations are 0.87, 0.66, and 0.81 for the three sub-basins listed above, respectively. Overall, the current surface runoff potential is expected to decrease in all 3 sub-basins between 2061 and 2099, where the rate of the decrease will be between 34% and 57% of the current multi-decadal averages.