Türk kültür ve edebiyatında Serdengeçti Dergisi
Serdengeçti Magazine in Turkish culture and literature
  1. Tez No: 766407
  2. Yazar: ASLIHAN BAŞOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET TİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma, 1947 yılında yayım hayatına giren Serdengeçti dergisinin Türk kültürü ve edebiyatı açısından sahip olduğu değeri görünür kılma düşüncesiyle hazırlanmıştır. Dergi, son sayısını yayımladığı 1962 senesine kadar çıkardığı 33 sayıyla,senelerle kıyasladığında hacimce küçük görünse de içeriğinin Türk siyaset, kültür ve edebiyatında uyandırdığı ilgiyle incelenmeye değer bir yayın olarak karşımıza çıkar. Çıkardığı derginin adıyla özdeşleşen yazar için ayrı bir bölüm açılması gerekir. Çünkü Serdengeçti, derginin sadece neşriyat müdürü değildir. Çoğu yazının altında imzası bulunan ismi, yazar ve şair yönüyle de değerlendirdiğimizde dergisiyle özdeşleşmesi kaçınılmaz olur. Dergideki yazıların çoğunda, derginin basım aşamasında, dağıtımının takibinde Serdengeçti'nin emeği vardır. Bu yüzden iki ana başlıktan oluşan tezin ilk bölümünde Osman Yüksel Serdengeçti'nin Hayatı adıyla yazarın profili çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümdeyse dergi şekil ve içerik açısından ayrıntılı olarak incelenir. İçerik açısından incelediğimiz metinler, dergide çıkan bütün yazılar olmayıp edebî açıdan değerlendirebileceğimiz nitelikteki parçalardır. Bunun için edebî fihrist oluşturulup adı geçen yazı ve şiirler içerdikleri temalar yönünden tasniflenmiştir. Derginin yazar kadrosu da yine aynı durum göz önünde bulundurularak açıklanmıştır. Önemli isimler üzerinde ayrıca durulmuştur. Sonuç bölümünde çalışmanın kapsamı ve derginin Türk edebiyatındaki yeriyle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is prepared with the aim of making the value of Serdengeçti Magazine visible, published in 1947, in terms of Turkish culture and literature. Although it seems small in volume when it is compared to years, with its content which drew intrest in Turkish politics, culture and literature and with 33 issues published till 1962, the magazine comes our way as a publication worth to examine. It is necesssary to open a seperate part to the writer who is identified with the magazine he published. Because Serdengeçti is not only puclication manager of the magazine. When we evaluate him as a writer and poet with respect to many writings undersigned by him, it is inevitable for him to identify with his magazine. In many of the writings, in magazine's publication process, in following of distribution there is Serdengeçti's effort. Because of that, in the first part of the thesis which is comprised of two main titles, it is tried to draw portrait of writer with the name The Life of Osman Yüksel Serdengeçti. In the second part, the magazine is examined in detail in terms of form and content. The texts we examined in terms of content are not all the writings published in magazine but the writings we can evaluate in terms of literature. Therefore a literary index is formed and mentioned writings and poems are classified according to their themes. The staff of the magazine is also explained by taking into consideration the same situation. The important names are also emphasized. At the conclusion part we make remarks about extend of the study and the place of the magazine in Turkish literature.