Folklorun işlevsellik kuramı bağlamında türkülerde yer alan alkışlar ve kargışlar üzerine bir inceleme
An analysis of prayer-curse in folk songs in the context of the functional theory of folklore
- Tez No: 766405
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İnsan, yaşamak için fizyolojik ihtiyaçlarından sonra sosyal gereksinimlerini de gidermek zorunda olan bir varlık olduğu için bir grup içerisinde yaşayıp çevresiyle de iletişim içerisinde olmuştur. Zaman içerisinde bu iletişimin gelişmesiyle kişiler, duygularını daha rahat ifade edebilecek sanatsal ürünleri üreterek kendilerini anlatmışlardır. Bu iletişim dâhilinde sıklıkla başvurulan sözlerden olan alkış ve kargışlar kalıplaşmış ifadeler olarak toplum tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada temelde iyi dilek ve kötü dilek olarak nitelendirilen kalıp sözlerin diğer bir sanat biçimi olan türkülerdeki kullanılış şekilleri ve işlevleri incelenmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini folklorun İşlevsellik Kuramı oluşturmaktadır. Türkülerde bulunan alkış ve kargışların karşıladığı işlevler, bu kuramın belirlediği temelde dört işleve göre tespit edilmiştir. Ancak zengin Türk dilindeki alkış ve kargışların aynı türkü metninde birden çok işleve sahip olduğu görülmüş ve bu işlevler alt başlıklar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since man is an entity that has to meet his social needs after his physiological needs in order to live, he has lived in a group and been in communication with his environment. With the development of this communication over time, people have expressed themselves by producing literary and artistic products that can express their feelings more easily. Applause and slurs, which are frequently used words in this communication, are frequently used by the society as stereotyped expressions. In this study, the use of stereotypes, which are basically described as good wishes and bad wishes, in folk songs, which is another art form, in this context, in a melodious form, has been examined. The functional theory of folklore constitutes the theoretical framework of the study. The functions met by the applause and slurs in the folk songs have been determined according to the four functions determined by this theory. However, it has been seen that applauses and chants in the rich Turkish language have more than one function in the same folk song text and these functions are given in sub-titles.