Thi-Qar ilinde bazı HBS mutasyonlarının belirlenmesi ve Hepatit B'de bazı kan göstergelerinin tespiti
Determination some mutation of hbs and detection some blood indicators in Hepatitis B in Thi-Qar province
  1. Tez No: 766408
  2. Yazar: WAFIYAH RAISAN MOHAN ALKASSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Viral hepatit , karaciğer dokusu için tropizmi olan hepatit A virüsü ( HAV ) , hepatit B virüsü ( HBV ) , hepatit C virüsü ( HCV ) , hepatit delta virüsü ( HDV ) ve hepatit E virüsü ( HEV ) gibi beş etiyolojik ajanın neden olduğu enfeksiyonlardır . Hepadnaviridae ailesinin bir üyesi olan Hepatit B virüsü ( HBV ) , DNA genomu yaklaşık 3,2 kb olan küçük , zarflı bir virüstür . Bu çalışmada , Thi - Qar ilinde bulunan hastalarda HBS mutasyonlarının belirlenmesi ve hepatit B deki bazı kan göstergelerinin tespiti yapılmıştır . Bu amaçla 100 uygulama gurubunda 100 de kontrol gurubunda olmak üzere 200 hasta üzerinde karşılaştırmalı örnekler toplandı ve incelendi . Hasta sayısı erkek 63 , kadın 47 idi . Numunelerin izolasyon tarihleri Mayıs 2020 ile Nisan 2021 arasında yer almıştır . Erkekler kadınlardan daha baskındı ve toplam katılımcı sayısının yarısından biraz fazlasını oluşturuyordu ( % 57.6 ) . Kontrolün yaşı ( n = 100 ) 8 ay ile 88 yıl arasında değişmekteydi ( ortalama : 31.6 yil : standart sapma : 20.0 ) . Çalışmanın ilk aşamasında elde edilen ve ELISA ile analiz edilen 110 ömegin 56'sı ( % 50.7 ) HBV serolojik belirteçlerinden herhangi biri için pozitifti ve n - 2 ömnek HBV için tanımlanmamış seroloji olarak sunuldu . İstatistiksel analiz için HBV HBsAg . Anti - HBc Total ve Anti - HBs serolojik belirteçlerinin prevalansı ve analiz edilen her bireyin yaşına göre serolojik profillerin belirlenmesi için belirsiz olarak sınıflandırılan tüm sonuçlar ( n - 8 ) 68.8 hariç tutulmuştur . Sonuç olarak , yakın zamanda mükemmelleştirdiğimiz“ Immuno - Real Time PCR tekniğinin ELISA testinden daha duyarlı olduğu bulundu . Ayrıca dünyada ilk kez antijenik determinant ”a“ da erken bir ”stop " kodon mutasyonunu da ortaya çıkardık . Dhi Qar Valiliği / Irak'ta bulunan HBV virüslerinde bazı genetik mutasyonlar keşfedildi .
Özet (Çeviri)
Viral hepatitis are infections caused by five etiological agents, such as hepatitis A virus (HAV), hepatitis B virus (HBV), hepatitis C virus (HCV), hepatitis delta virus (HDV), and hepatitis E virus (HEV), which have tropism for liver tissue. Hepatitis B virus ( HBV ) , a thief of the Hepadnaviridae family . It is a small enveloped virus with a DNA genome of about 3.2 kb. In this study, the determination of RLS mutations and some blood indicators in hepatitis B were performed in patients in Thi-Qar province. For this purpose, comparative samples were collected and analyzed on 200 patients, 100 in the treatment group and 100 in the control group. The number of patients was 63 male and 47 female . The isolation dates of the samples were between May 2020 and April 2021 . Men were more dominant than women and made up just over half of the total number of participants (57.6%). The age of the control (n = 100) ranged from 8 months to 88 years (mean: 31.6 years: standard deviation: 20.0). Of the 110 samples obtained in the first phase of the study and analyzed by ELISA, 56 (50.7 %) were positive for any of the HBV serological markers, and n-2 samples were presented as unspecified serology for HBV. HBV HBsAg for statistical analysis. All results (n-8) 8.8% were excluded for the determination of serological profiles based on the prevalence of Anti-HBc Total and Anti-HBs serological markers and the age of each individual analysed. As a result, our recently perfected“Immuno-Real Time PCR”technique was found to be more sensitive than the ELISA test. We also revealed, for the first time in the world, an early“stop”codon mutation in the antigenic determinant“a”. HBV in Dhi Qar Governorate / Iraq Some genetic mutations have been discovered in viruses.