Şanlıurfa ilinin arıcılık potansiyelinin ve gezginci arıcılık rotasının belirlenmesi
Determination of beekeeping potential and migratory beekeeping route of Şanlıurfa province
  1. Tez No: 766412
  2. Yazar: İPER ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA ÖZMEN ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Şanlıurfa ili arıcılık faaliyetlerinin incelenmesi, arıcıların il içi ve dışında gezginci arıcılık faaliyetlerinin belirlenmesi amacıyla 250 arıcıya anket uygulanmıştır. Ankete katılan arıcıların ilkokul mezunu (%54.4) olduğu, arıcılığı tam zamanlı bir meslek olarak yürüttükleri (%88) ve tamamının geleneksel arıcılık yaptıkları belirlenmiştir. Ankete katılan arıcıların ortalama kovan sayısının 285 adet olduğu ve ana ürün olarak bal üretimi (%96.8) yaptıkları belirlenmiştir. Şanlıurfa'da arıcıların bal üretimi ortalama 7475.24 kg, balmumu üretimi ortalaması ise 83.09 kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A questionnaire was applied to 250 beekeepers in order to examine the beekeeping activities in Şanlıurfa province and to determine the migratory beekeeping activities of beekeepers inside and outside of the province. It was determined that the beekeepers who participated in the survey were primary school graduates (54.4%), they carried out beekeeping as a full-time profession (88%), and all were doing traditional beekeeping. It was determined that the average number of bee hives was 285 and the beekeepers produced honey as the main product (96.8%). The average honey production was 7475.24 kg, and the average beeswax production was 83.09 kg in Şanlıurfa.