İlkokul ve ortaokul (2-6. sınıf) öğrencilerinin eşit işaretini algılamaları üzerine bir araştırma
A research on elementary and middle school students'perceptions (2-6. grades) of the equal sign
  1. Tez No: 766428
  2. Yazar: AYŞE ÖYKÜ ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma cebir öncesi ilköğretim öğrencilerinin eşit işareti hakkındaki düşüncelerini ve sınıf düzeyi arttıkça anlama düzeylerinde bir gelişme olup olmadığını eğer olduysa hangi seviyede olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen Eşit İşareti Testi ile nicel veriler toplanmıştır. İlkokul ve ortaokul 2, 3, 4, 5, ve 6.sınıfların katıldığı bu çalışma 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının bahar yarıyılında Ege Bölgesi'nde 2 ilkokul ve 3 ortaokul olmak üzere 541 öğrenci ile yapılmıştır. Ardından 15 öğrenci ile nitel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Eşit İşareti Testi Yaman, Toluk ve Olkun (2003) ve Yaman'ın (2004) çalışmalarından yola çıkarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Test 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sözel problemler, ikinci bölümde boşluk doldurma ve üçüncü bölüm ise verilen matematik cümlelerinin doğru-yanlış şeklinde ifade edilmesinden oluşmaktadır. Öğrencilerin testten aldıkları puanlar bir istatistik paket programa girilmiş ve testten aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına bakılmıştır. Öğrenciler ile yapılan görüşmeler ise tek tek incelenmiş öğrencilerin eşit işareti algısına dair çıkarımlar yapılmıştır. Nicel verilere göre toplam puanda; 2 ve 3.sınıf öğrencilerinin puanları 4, 5 ve 6.sınıf öğrencilerin puanlar arasında anlamlı şekilde düşük çıkmıştır. Kız ve erkek öğrencilerin puanlarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Nitel kısımda öğrencilerden“Eşit İşareti Testi”ne verdikleri yanıtları, sebepleri ile birlikte açıklamaları istenmiştir. Bu veriler ışığında öğrencilerin eşit işareti algılarının her sayının kendisine eşit olduğu, eşit işaretinin bir yön belirttiği, bir işlem işareti olduğu ve bir denge belirttiği şeklinde 4 bölümde ele alınabileceği ortaya çıkmıştır. 2.sınıftan itibaren öğretmenler derslerde eşit işaretinin ilişkisel anlamına yönelik somut materyallerle çalışmalar yapmalı bu çalışmalar örneklerle desteklenmelidir. Öğrencilerde böylelikle ileride görecekleri cebir öğrenme alanına temel oluşturmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the thoughts of pre-algebra primary school students about the equal sign and whether there is an improvement in their level of understanding as the grade level increases, and if so, at what level. In the study, quantitative data were collected with the Equal Sign Test developed by the researcher. This study, in which the 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th grades of primary and secondary schools participated, was carried out in the spring semester of the 2018-2019 academic year with 541 students, 2 primary schools and 3 secondary schools, in the Aegean Region. Then, qualitative interviews were conducted with 15 students. As a data collection tool, the Equal Sign Test was developed by the researcher based on the studies of Yaman, Toluk and Olkun (2003) and Yaman (2004). The test consists of 3 parts. The first part consists of verbal problems, the second part consists of filling in the blanks and the third part consists of expressing the given mathematical sentences as true-false. The scores that the students got from the test were entered into a statistical package program and it was checked whether there was a significant difference between the scores they got from the test. The interviews with the students were examined one by one and inferences were made about the equal sign perception of the students. According to the quantitative data, in the total score; The scores of the 2nd and 3rd grade students were significantly lower than the scores of the 4th, 5th and 6th grade students. No significant difference was found in the scores of female and male students. In the qualitative part, students were asked to explain their answers to the“Equal Sign Test”along with their reasons. In the light of these data, it has been revealed that students' perceptions of the equal sign can be discussed in 4 parts: each number is equal to itself, the equal sign indicates a direction, a process sign, and a balance. Starting from the 2nd grade, teachers should work with concrete materials on the relational meaning of the equal sign in lessons, and these studies should be supported with examples. Thus, it should form the basis of the algebra learning field that students will see in the future