Popüler kültürün bir boyutu olarak türbe ziyaretlerinin sosyal medyada temsili
As a dimension of popular culture representation of shrine visits on social media
- Tez No: 766429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BANU HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Geleneksel formların, günümüzde teknolojiyle birlikte değişimi hemen her alanda kendisini göstermektedir. Bu değişim kültürün maddi ve manevi öğeleri arasında bile kendisini hissettirirken, dinsel olanın yeni biçimleri sosyal mecralarda yerini almaktadır. Kültürün manevi öğelerinin başında din ve dinsel inanış biçimleri gelmektedir. İnternetin gelişimiyle birlikte modern hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya ve ortamları popüler kültürün bir ürünü ve taşıyıcısıdır. Gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte sosyal medya ortamları, bireyin inanç ve tutumlarının yansıdığı dolayısıyla da kutsalın tezahürünün görüntülenebildiği bir alana dönüşmüştür. Halk inanışları çerçevesinde değerlendirebileceğimiz türbe ziyaretleri, kutsal mekân-insan ilişkisinin önemli bir boyutudur. Bu boyutun iki önemli temsilcisi olan medya ve insan inancının görünür şekilleri bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Görünürlüğün tespit edilebilmesi adına örneklem olarak 7 bölgeden bir türbe seçilmiş ve dijital etnografi yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, change of traditional forms with technology manifests itself in almost every field. While this change makes itself felt even among the material and spiritual elements of the culture, new forms of the religion take place in social media. Religion and religious belief forms are at the forefront of the spiritual elements of culture. Social media and its environments, which have become an inseparable part of modern life with the development of the Internet, are a product and carrier of popular culture. With the developing communication Technologies, social media environments have turned into an area where the beliefs and attitudes of the individual are reflected and thus the manifestation of the sacred can be viewed. Shrine visits, which we can consider as folk beliefs are an important dimension of the sacred space- human relationship. The viewpoints of the media and human belief, which are two important representatives of this tribe, are the aim of this study. In order to determine the visibility one shrine from 7 regions was selected as a sample and analyzed by digital ethnography method.