Determining user requirements of social media access for the blind and visually impaired
Görme engellilerin sosyal medya kullanımları için kullanıcı gereksinimlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 766452
  2. Yazar: ARDA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SARISARAY BÖLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sosyal medya hayatımızda önemli rol oynamaktadır. Görme engellilerin de aynı şekilde bundan faydalanması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, kullanılabilirlik testleri yapılarak görme engellilerin sosyal medyada yaşadıkları kullanım ve erişim zorluklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Türkiye Görme Engelliler Derneğinde 12 adet değişik seviyelerde görme engeli olan kişiyle sosyal medyayı kullanım şekilleri hakkında anket çalışması ve bu çalışmayla bağlantılı görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca zorlandıkları yerleri görmek adına uygulama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sosyal medya araçlarının zayıf ve kuvvetli yönleri belirlenip, irdelenmiştir. Ağırlıklı olarak Facebook üzerinde çalışılan bu tezde ara ara diğer sosyal medya araçları hakkında da değerlendirmeler yapılmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi içerisinde, Engelli biriminin desteğiyle bir görme engelli ile yapılan çalışmada önceden hazırlanmış bir senaryo üzerinde uygulamalar yapılmıştır. Bu senaryo üzerinde görevlere bağlı olarak uygulanacak adımlar önceden belirlenmiş olup, her adımı geçen denek o adıma bağlı belirtilmiş puanı kazanacak şekilde yönlendirilmiştir. Daha sonra her adım süresince geçen süre kaydedilmiştir ve son 3. değişken olarak kişinin bu adımları bilip, bilmediği de dikkate alınmıştır. En son bölümde deneyin sonuçları hakkında tartışma, öneri ve sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The consumption of social media plays an important role in our lives. It is crucial that blind and visually can likewise take part in various social media platforms. In this study, the usability practices of Blind or Partially Sighted people and the difficulties they face are aimed to be detected by making usability tests. Those difficulties experienced by visually impaired and blind people can be categorized as accessibility and usability issues. For this purpose, 12 surveys that led to semi-structured interviews are conducted at the Blind and Visually Impaired Association Headquarters. We interviewed 12 people with different levels of vision about how they use social media and where they had difficulties. We also examine the strong and weak parts of social media platforms. At Bahçeşehir University with the help of the Disability Unit, we tried to discover the problems and interactions faced by blind or partially sighted on Facebook with the help of tasks that are prepared beforehand. We as researchers, helped the participant to pass the steps required to complete these predetermined tasks if the participant encountered a problem. According to the first factor, the results are displayed in terms of points attributed to the steps. Secondly, the time required to complete the task is checked. The third factor is if the participant had already known it before or not. As a result, findings in terms of usability and accessibility are discussed. Hence, we tried to find out what can be done to address these issues.