Ortaöğretim öğrencilerinin dil bilgisi konuları algı ve başarı düzeyleri arasındaki ilişki üzerine bir inceleme
An investigation of the relationship between secondary school students' perception and achivement levels of grammar subjects
  1. Tez No: 766479
  2. Yazar: YAHYA MERT YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kişiler arası iletişimde en temel araç olan dil farklı ihtiyaçları karşılamaya yönelik dört farklı beceri alanına sahiptir. Bunlar: Anlama dil becerileri olan okuma ve dinleme, anlatma dil becerileri olan konuşma ve yazmadır. Bu becerilerin kullanımda birtakım kurallara uyulması gerekmektedir. Bu kurallar o dilin bünyesi içerisinde oluşmuş ve o dilin işleyiş prensiplerini belirleyen kurallardır. Bahsi olunan bu kurallara“Dil Bilgisi Kuralları”adı verilir. Dil bilgisi kuralları alan yazında bir dili ses, şekil, sözcük ve cümle yapılarının işleyişi bakımından inceleyen ve bu yapıların işleyişini belirleyen kurallar olarak tanımlanır. Dil bilgisi kurallarını bilmek demek o dilde oluşturulmuş sözlü ve yazılı ürünleri anlamayı, duygu ve düşünceleri o dilde sözlü ve yazılı olarak aktarılmasını gerektirir. Bu çalışmanın amacı dokuzuncu sınıf öğrencilerinin dil bilgisi konularına dair zorluk algılarını belirlemek ve bu algılarla dil bilgisi konuları arasındaki başarı düzeyleri arasında bir ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden Betimsel Tarama Modeli kullanılmıştır. Veri toplama aşamasında araştırmacı tarafından geliştirilmiş“8. Sınıf Dil Bilgisi Konuları Algı Formu”ve“Dil Bilgisi Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Giresun ili Merkez ilçesinde yer alan 12 okulda öğrenim gören 291 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri SPSS 28.0 programı yardımıyla sıklık analizi, yüzdesel hesaplama ve ortalama değerleri bulma teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin dil bilgisi konularına dair zorluk algılarının kolay yönünde olduğu fakat öğrencilerin“Dil Bilgisi Başarı Testi”nde başarı ortalamalarının düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Kız öğrencilerin dil bilgisi konularını kolay bulduğu ve başarı testinde erkek öğrencilere göre daha yüksek başarı elde ettikleri görülmektedir. Okul tipleri göz önüne alındığında Giresun Fen Lisesine devam eden öğrencilerin, diğer okullarda okuyan öğrencilere kıyasla dil bilgisi konularını zor bulmalarına rağmen başarı testindeki doğru cevaplama oranları daha yüksektir. Yaş grupları dikkate alındığında araştırmaya katılan öğrencilerden daha büyük yaşta olan 16 yaşındaki öğrenciler dil bilgisi konularını daha zor bulmuşlar ve diğer yaş gruplarına göre daha başarısız olmuşlardır. Elde edilen bulgulardan hareketle araştırmaya katılan öğrencilerin büyük bir bölümünün dil bilgisi konularını kolay bulmalarına rağmen“Dil Bilgisi Testi”ndeki başarı düzeylerinin düşük olduğu söylenilebilir. Beklenenin aksine ortaya çıkan bu sonuç, başarılı bir dil bilgisi öğretiminin gerektirdiği duyuşsal giriş davranışlarının varlığına rağmen dil bilgisi öğretiminin planlanması ve uygulanması sürecinde birtakım yanlışların yapılıyor olduğu şeklinde yorumlanabilir. Sonuç olarak temel dil becerilerinin edinimde, gelişmesinde ve kullanımında büyük bir destekleyici rol olan dil bilgisi kurallarının öğretiminde yeni bir yaklaşımla hareket edilmeli, bu çalışmanın ortaya koyduğu bu zıtlığın ortadan kaldırılması için çaba sarf edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Language, which is the most basic tool in interpersonal communication, has four different skill areas to meet different needs. These are: Reading and listening, which are the comprehension language skills, and speaking and writing, which are the expression language skills. Some rules must be followed in the use of these skills. These rules are the rules that have been formed within the body of that language and determine the processing principles of that language. These rules are called“Grammar Rules”. Grammar rules are defined as the rules that examine a language in terms of the functioning of sound, shape, word and sentence structures and determine the functioning of these structures. Knowing the grammar rules requires understanding the oral and written products created in that language, and expressing emotions and opinions in that language both orally and in written. The aim of this study is to determine the ninth grade students' perceptions of difficulty in grammar subjects and to reveal a relationship between these perceptions and their success levels in grammar subjects. Descriptive Survey Model, one of the quantitative research methods, was used in the study. During the data collection process, 8. Grade Grammar Subjects Perception Scale and Grammar Achievement Test which were developed by the researcher were used. The study group of the research consists of 291 students studying in 12 schools located in the central district of Giresun province. The data of the research were analyzed by SPSS 28.0 program, using frequency analysis, percentage calculation and finding average values. It was concluded that the students who participated in the study declared that they found grammer topics easy but the students' average success in the“Grammar Achievement Test”was low. It can be seen that the girls find grammar topics easy and they achieve higher success in the achievement test than the boys. Considering the school types, the students who attend Giresun Science High School have a higher correct answer rate in the achievement test, although they find the grammar subjects difficult compared to the students studying at other schools. Considering the age groups, 16-years-old students, who were older than the students participating in the research, found grammar subjects more difficult and failed more than other age groups. Based on the findings, it can be said that although most of the students who participated in the research study found the grammar topics easy, their success levels in the“Grammar Test”were low. Contrary to expectations, this result can be interpreted as some mistakes are made during the planning and implementation of grammar teaching despite the presence of affective entry behaviors required by successful grammar teaching. As a result, a new approach should be taken in the teaching of grammar rules, which play a major supporting role in the acquisition, development and use of basic language skills, and efforts should be made to eliminate this contradiction revealed by this study.