İ.S. Turgenyev'in 'Babalar ve Oğullar' ve 'Orhan Kemal'in 'Eskici ve Oğulları' eserlerindeki zıt karakterlerin rollerinin sosyal gerçekçilik bağlamında incelenmesi
Investigation of the roles of opposite characters in I. S. Turgenev's 'Fathers and Sons' and Orhan Kemal's 'The Junk Dealer and His Sons' novels in the context of social reality
  1. Tez No: 766493
  2. Yazar: EMRE CAN ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHALALA RAMAZANOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sosyal gerçekçilik gerek akım olarak oluşumu gerekse içerik olarak birçok alanda kullanılan bir olgudur. Özellikle realizm akımı bünyesinde oluşan ve bu akımın bir alt dalı olarak ilerleyen sosyal gerçekçilik, edebiyatın önemli bir yapı taşı olmuştur. Sosyal gerçekçilik desteklendiği toplumcu yazarlar ile ünlenmiş ve çeşitlenmiştir. Bu sebeple Dünya Edebiyatında kendilerine yer bulabilmiştir. Çalışmamızda Rus ve Türk Edebiyatlarının önemli yazarlarından olan ve eserlerinde sosyal gerçekçi izlere yer vermiş İ.S. Turgenyev ve Orhan Kemal'in hayatları ve edebi sanatları ele alınmıştır. Yazarların önemli eserlerinden olan“Babalar ve Oğullar”ile“Eskici ve Oğulları”zıt karakterler üzerinden sosyal gerçekçilik bağlamında incelenmiştir. Karşılaştırmalı edebiyat teknikleri ile incelediğimiz eserlerin yazıldıkları dönemin sorunlarına değinişleri ve bu sorunlara verdikleri tepkiler önem arz ettiğinden dolayı bu konular da ele alınmıştır. Dönemsel sorunları eserlere yansıtırken yazarların tutumları ve destekledikleri tarafları çalışmamızda belirtip dönemin özetini vermek çalışmamızı olgunluğa ulaştırmıştır. Eserlerin eleştirmenler tarafından irdelenmesi ve toplumun eserlere bakış açısının önemi çalışmamızda yer verilen diğer bir konudur. Çalışmada eserde yer alan zıt karakterlerin temsil ettiği tarafların karşılaştırması, romanın örgüsü ile verilen dönem tasvirleri yer almaktadır. Çalışmamız, Rus roman yazarı İ.S. Turgenyev'in“Babalar ve Oğullar”ile Türk roman yazarı Orhan Kemal'in“Eskici ve Oğulları”eserleri üzerinden dönem ve sosyal yapı incelenmesi, buna bağlı olarak zıt karakterlerin karşılaştırılması ile güncellik kazanmaktadır. Çalışmamızda çeviri, analiz ve karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social realism has been a phenomenon used in many fields in terms of both its formation as a movement and its content. This socialist movement, which was formed under the realism movement and progressed as a sub-branch of this movement, has been an important building block of literature. This movement became famous with the socialist writers it supported, diversified and existed in world literature. In our study, the lives and literary arts of I. S. Turgenev and Orhan Kemal, who are among the important writers of Russian and Turkish literatures and included social realist traces in their works, were examined and the works of“Fathers and Sons”and“Junk dealer and Sons”were compared. Since the works that we have examined with comparative literature techniques touch on the problems of their periods and their responses to these problems are important, these issues are also discussed. While reflecting the periodical problems to the works, the attitudes of the authors and the sides they support, and giving a brief summary of the period brought our work to maturity. The examination of these works, which are given in the field of social realism, by the critics and the importance of the society's point of view on the works is another subject included in our study. Our work on the work of the Russian novelist I. S. Turgenev“Fathers and Sons”and the work of the Turkish novelist Orhan Kemal“The Junk dealer and His Sons”is becoming topical in terms of the comparative presentation of the period, social structure and, accordingly, the opposite characters. Translation, analysis and comparison methods were used in our study.