İ. S. Turgenyev'in 'Duman' adlı romanında antropoetonim sistemi
The system of anthropoetonyms in the novel 'Smoke' by I. S. Turgenev
- Tez No: 855500
- Danışmanlar: PROF. DR. SVETLANA AIUPOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Rusça
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, seçkin Rus yazar İ. S. Turgenyev'in“Duman”romanındaki antropoetonimlerin semantik, yapı ve işleyiş özelliklerinin incelenmesine adanmıştır. Romanda 46 antroponimik yuva halinde gruplandırılmış, 1476 antroponim birimi belirleyerek, yazarın kurgusunda en sık rastlanan antroponimik adlandırma modellerini ortaya koyduk.“Duman”romanında antroponimlerin kullanılması metni zenginleştirir, karakterlere derinlik kazandırır ve yazarın konseptini ifade etmenin bir aracı olarak hizmet eder. Her bir isim ve soyadı özenle seçilmiş, 19. yüzyıl Rus toplumunun çok yönlü dünyasını ortaya koyan ve belirli yönlerine yönelik eleştirileri ifade eden anlamlarla doldurulmuştur. Ivan Turgenev'in“Duman”romanındaki antroponim sistemi, edebi eserin son derece çeşitli ve önemli bir bileşeni olarak ortaya çıkar. Yazar, her karaktere özel bir bireysellik kazandıran tek kelimelik, iki kelimelik ve üç kelimelik formlar olmak üzere çeşitli adlandırma modellerini aktif olarak kullanır.“Duman”ın antroponimisinin ayırt edici özelliği olan karakter isimlerinin geniş çağrışımsallığı, esere ek bir anlam katmanı ve duygusal nüans getirir. Yazar çeşitli ad ve soyadlar kullanarak sadece karakterler yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda isimlerine mecazi ve duygusal anlamlar yükleyerek okuyucunun sanatsal gerçekliği daha derinlemesine algılamasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This paper is devoted to the study of the peculiarities of semantics, structure and functioning of anthropoetonyms in the novel“Smoke”by the outstanding Russian writer I. S. Turgenev. In the work we used descriptive, stylistic, interpretative, statistical methods; we identified 1476 units of anthroponyms, which are grouped into 46 anthroponymic nests in the novel, made up models of anthroponymic naming, identified the most frequent models in the fiction of the writer. The use of anthroponyms in the novel“Smoke”enriches the text, giving depth to the characters and serving as a means of expressing the author's concept. Each name and surname is carefully chosen and filled with meaning, revealing the multifaceted world of 19th century Russian society and expressing criticism of certain aspects of it. The system of anthroponyms in the novel“Smoke”by Ivan Turgenev turns out to be an extremely diverse and significant component of the literary work. The author actively uses various models of naming, including one-word, two-word and three-word forms, each of which gives the characters a special individuality. The broad associativity of character names, a hallmark of the anthroponymy of“Smoke”, brings an additional layer of meaning and emotional nuance to the work. The author uses a variety of first and last names, strives to create not only characters, but also to put figurative and emotional meanings into their names, which contributes to the reader's deeper perception of artistic reality.