Gaziantep ilinde yaşayan abdalların müzik pratikleri
Musical practices of the abdal living in Gaziantep
- Tez No: 766508
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Kırşehir ve çevre illerinde yaşayan Abdallara göre akademik ve popüler kültürdeki görünürlüğü oldukça az olan Gaziantep ili Yeşilova Mahallesi'ndeki müzisyen Abdalların düğün ve cem törenlerindeki müzik pratiklerine yönelir. Bu müzik pratiklerinin örneklem mahalledeki Abdallara özgülüğü ve söz konusu topluluğun kültürlerini müziklerle ifade ediş biçimi 2021 yılı ile 2022 yılları arasında gerçekleşen yüz yüze görüşmeler ve katılımcı gözlemler yoluyla elde edilen bulgulara dayanarak irdelenmiştir. Çalışma; giriş ve sonuç bölümlerinin haricinde üç bölümden oluşur. Birinci bölümde çok anlamlı Abdallık kavramı; etimoloji, etnik kimlik, inanç yönlerinden literatürdeki ve Yeşilova Mahallesi'ndeki Abdalların beyanları ile desteklenerek açıklanmıştır. İkinci bölümde Abdalların geçmişten günümüze dek yaşadığı coğrafyalar genelden özele doğru; dünya, Türkiye ve Gaziantep özelinde incelenmiştir. Tezin örneklem ili olan Gaziantep'in Türkiye'deki coğrafi konumu ve Gaziantep'i Abdalların yaşam alanı olarak seçmelerinin sebepleri tartışılmıştır. Barak Türkmenlerinden olduklarını ısrarla söyleyen Yeşilova Mahallesi'ndeki Abdalların beyanları ve Türkmen kimliklerine atfen yaptıkları uygulamaları literatürdeki bilgiler ile karşılaştırılıp analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, Yeşilova Mahallesi'ndeki Abdalların müzik kültürlerini ve müzik edimlerini anlamak için gözlemi yapılan bir düğünün ve bir cem töreninin betimlemesi yapılmıştır. Bu törenlere katılan ve törendeki ritüelleri uygulayan Abdalların müzikleri ve müzik bağlamında davranışları incelenmiştir. Üç adet sözsüz, bir adet sözlü ezgi derlenerek notaya alınmıştır. Bu çalışma haklarında akademik çalışmalar yapılmış Ege ve İç Anadolu Abdallarından başka Türkiye'nin diğer illerinde yaşayan Abdalların müzik pratiklerinin tanımlanmasına katkı sağlamayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the music practices of the musicians in the weddings and djem ceremonies of the Abdals in Yeşilova neighborhood of Gaziantep, which has very little visibility in academic and popular culture compared to the Abdals living in Kırşehir and surrounding provinces. The specificity of these music practices to the Abdals in the sample neighborhood and the way the community in question expresses its culture with music were examined based on the findings obtained through face-to-face interviews and participatory observations between 2021 and 2022. The study consists of three parts apart from the introduction and conclusion sections. In the first part, the multifaceted concept of Abdal is explained in terms of etymology, ethnic identity and beliefs, supported by the statements of the Abdals both in literature and in Yeşilova neighborhood. In the second part, the geographies in which the Abdals have lived from past to present are examined from the general to the particular: across the world, in Turkey and in Gaziantep. The geographical location of Gaziantep in Turkey, which is the sample province of this study, and the reasons why the Abdals chose Gaziantep as their living space were discussed. The statements of the Abdals in Yeşilova neighborhood, who insisted that they were of Barak Turkmens, and their practices related to their Turkmen identities were analyzed and compared to the information in the literature. In the third part, a wedding and a djem ceremony were described to understand the musical culture and musical performances of the Abdals in Yeşilova neighborhood. The music and behavior of the Abdals who participated in these ceremonies and practiced the rituals were examined. Three instrumental songs and one song with vocals were recorded and notated. This study aims to contribute to the definition of the music practices of Abdals living in other provinces of Turkey besides the Aegean and Central Anatolian Abdals who have been studied academically before.