Naphthoquinone türevli yeni sentez bileşiklerin prostat kanser hücre hatları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of novel naphthoquinone-derived compounds on prostate cancer cell lines
- Tez No: 766509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KARAKAŞ ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve Farmakolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Prostat kanseri, kanser insidansında dünya çapında üçüncü, erkeklerde kanser sebepli ölümlerde altıncı sırada yer almaktadır. Tanı, cerrahi teknikler ve kemoterapilerdeki gelişmelere rağmen hala etkili bir tedavi olmaması bu alanda yeni bileşiklere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bir dizi 1,4-naftokinon türevinin, belirgin anti-tümör aktivitelerle bağlantılı önemli farmakolojik etkilere sahip olduğu bulunmuştur. 1-4-naftakinon türevli bileşiklerin topoizomeraz II inhibisyonu ve hücre içi ROS düzeylerinin arttırılması yoluyla hücre ölümünü tetiklediği bilinmektedir. Bu çalışmada 1,4-naftokinon türevli yeni sentez bir bileşiğin (K10) sitotoksik etkisi üç farklı insan prostat kanseri hücre hattı üzerinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu bileşiğin hücre ölüm modu üzerindeki in vitro aktivitesi de değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yeni sentez naftakinon bileşiğinin iki hücre hattında hücre ölümünü tetiklediği gösterilmiş ve prostat kanserinde yeni bir tedavi olabileceği düşünülerek farklı kanser türlerinde de etkinliğinin incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.Prostat kanseri, kanser insidansında dünya çapında üçüncü, erkeklerde kanser sebepli ölümlerde altıncı sırada yer almaktadır. Tanı, cerrahi teknikler ve kemoterapilerdeki gelişmelere rağmen hala etkili bir tedavi olmaması bu alanda yeni bileşiklere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bir dizi 1,4-naftokinon türevinin, belirgin anti-tümör aktivitelerle bağlantılı önemli farmakolojik etkilere sahip olduğu bulunmuştur. 1-4-naftakinon türevli bileşiklerin topoizomeraz II inhibisyonu ve hücre içi ROS düzeylerinin arttırılması yoluyla hücre ölümünü tetiklediği bilinmektedir. Bu çalışmada 1,4-naftokinon türevli yeni sentez bir bileşiğin (K10) sitotoksik etkisi üç farklı insan prostat kanseri hücre hattı üzerinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu bileşiğin hücre ölüm modu üzerindeki in vitro aktivitesi de değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yeni sentez naftakinon bileşiğinin iki hücre hattında hücre ölümünü tetiklediği gösterilmiş ve prostat kanserinde yeni bir tedavi olabileceği düşünülerek farklı kanser türlerinde de etkinliğinin incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer ranks third worldwide in cancer incidence and sixth in cancer-related deaths in men. The lack of effective therapy despite the advances in diagnosis, surgical techniques and chemotherapy, suggest the need for the new compounds in this field. A series of 1,4-naphtoquinone derivatives have been found to have significant pharmacological effects associated with prominent anti-tumor activities. It is known that 1,4-naphtoquinone derivatives trigger the cell death by inhibiting topoisomerase II and increasing intracellular ROS levels. In this study, the cytotoxic effect of a novel synthesis 1,4-naphtoquinone derived compound (K10) was evaluated on three different human prostate cancer cell lines. Additionally, the in vitro activity of this compound on cell death mode was also evaluated. As a result, it has been shown that the novel-synthesis naphtoquinone compound triggers the cell death in two human prostate cancer cell lines and considering the possibility of a new treatment, it has been concluded that its effect in different cancer types should also be examined.