Protonlu ve protonsuz ortamda 1,4-benzokinon, 1,4-naftakinon, 9,10-antrakinon bileşiklerinin elektroindirgenme davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 12631
  2. Yazar: MUZAFFER CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATTİLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada 1,4-benzokinon, 1,4-naftakinoıı ve 9,10-antrakinon bileşiklerinin asetonitrildeki elektroindirgenme davranışları incelendi. Protonlu ve protonsuz ortamda dönüşümlü voltametri ve potansiyel kontrollü elektroliz deneyleri yapıldı. Kinonlara ait birinci indirgenme pikinin ötesinde yapılan elektrolizlerde, kinhidron monoanyonunun (HQ2-) oluştuğu saptandı(Q=BQ,NQ). Bu elektroliz çözeltilerine perklorik asit eklenerek hidrokinon (H2Q2) elde edildi. Antrakinonda, elektroliz sonrası ve elektroliz çözeltisine perklorik asit eklendiğinde oluşan ürünler tanımlanamadı. Kinonlara ait ikinci indirgenme pikinin ötesinde yapılan elektrolizlerde ise hidrokinon monoanyonunun (HQ-) oluştuğu saptandı. Bu elektroliz çözeltilerine perklorik asit eklendiğinde, dihidroksi türü bileşiklerin(hidrokinonlarm) oluştuğu gözlendi. Bu bileşiklerin asetonitriideki çözeltilerine elektroliz öncesi perklorik asit eklendiğinde, bu bileşiklere ait dikatyonların (H2Q2+) oluştuğu ve oluşan bu dikatyonların indirgenme gerilimlerinin, kinonların indirgenme gerilimlerine göre yaklaşık 750 mV daha anodik bölgede olduğu saptandı. Elektroliz öncesi perklorik asit eklenerek farklı gerilimlerde(dikatyonun ve kinonlara ait birinci ve ikinci indirgenme piklerinin ötesinde) elektroliz yapıldığında dihidroksi türü bileşiklerin oluştuğu saptandı. Bu sonuçlara göre kinonların elektroindirgenmesi ile ilgili mekanizmalar önerildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The elecıroreductıon behavior 1,4-benzoqumone, 1,4-naphthoqumone, 9,10-anthraquinone in acetonitrile was investigated.Experiments were carried out in absence and presence of protons in the media, using cyclic voltam oietry and potential controlled electrlysis. For benzoquinone and naphthoquinone the electrolysis beyond the first reduction peak, yielded quinhydrone monoanion (HQ2-) which produces quinhydrone (H2Q2) upon the addition of perchloric acid to the post- eiectrolysis solutions. The products that are formed after the similar electrolysis of anthraquinone could not be identified. The electrolysis of quinone solutions at the potential region of the second reduction peak, produced hydroquinone monoanion (H2Q2 ) which could be converted to hydroquinones upon perchloric acid addition. It was established that the addition of perchloric acid before the electrolysis produced dications (EfeQ2-) which could be reduced at potentials about 750 mV more anodic than the first reduction potentials of quinones. Cathodic electrolysis experiments under these conditions gave hydroquinone type end products with varying yields irrespective of the reduction potentials applied. Mechanisms related to the electroreduction of quinones were proposed.