Tiksinti değeri kazanmış nötr uyaranlara ilişkin epizodik bellek süreçleri
Evaluation of episodic memory processes for neutral stimuli which acquired disgust value
  1. Tez No: 766510
  2. Yazar: SİNEM SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCAN KAPUCU ERYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Nötr nesneler, deneyimler sonucunda duygusal değer kazanabilmektedir. Sonraki süreçte ise bu nötr uyaranlara verilen tepkiler değişmekte ve bu uyaranlar bellekte daha farklı şekilde işlenmektedir. Söz konusu duygu tiksinti olduğunda ise sahip olduğu bulaşıcılık ve benzerlik gibi karakteristik özellikler nedeniyle nötr uyaranlara yönelik bellek süreçlerini daha fazla etkilemesi beklenebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı tiksinti değeri kazanmış nötr uyaranların epizodik bellekte ne şekilde işlendiğini incelemek ve bu doğrultuda klasik koşullama literatüründen faydalanmaktır. Bu amaçla nötr uyaranlara duygusal değer kazandırmak üzere Kategori Koşullaması paradigması kullanılmıştır. Kategori koşullaması ile bir kategoriye ait nesneler tiksinti sahneleriyle eşleştirilirken bir diğer kategoriye ait nesneler nötr sahne resimleri ile eşleştirilmiştir. Koşullama işleminden hemen veya 24 saat sonra ise her iki kategoriden nötr nesneler için tanıma testi yapılmıştır. Sonuçlar hemen değil, fakat 24 saat sonra yapılan tanıma testinde tiksinti değeri kazanmış nötr uyaranların diğer nötr uyaranlara kıyasla daha doğru ve liberal olarak daha yanlı tanındığını, yani bellekte avantajlı hale geldiğini göstermiştir (Deney 1A). Kategori koşullaması işleminin başarısını ölçmek üzere objektif bir yöntem olarak yürütülen göz izleme deneyinde ise tiksinti uyaranlarına yönelik koşulsuz tepki olarak gösterilen okulomotor kaçınma tepkisinin tiksinti ile eşleşmiş nötr uyaranlara yönelik de koşullu tepki olarak ortaya çıktığı gösterilmiştir (Deney 1B). Tiksinti ile eşleşmiş nötr uyaranlar için elde edilen bellek performansının bir diğer yüksek uyarılmışlıklı negatif ve kaçınma yaratan duygu için ne şekilde olacağını test etmek üzere tiksinti yerine korku uyaranları kullanılarak Deney 1A tekrarlanmıştır (Deney 2). Fakat, tiksinti duygunun nötr uyaranlara sağladığı bellek avantajının korku duygusu için ortaya çıkmadığı görülmüştür. Son olarak, tiknti değeri kazanmış nötr uyaranlara yönelik bellek performansının kendiliğinden tiksinti değerine sahip uyaranlardan ne şekilde farklılaştığı test edilmiştir (Deney 3). Tiksinti değeri kazanmış nötr uyaranların hem diğer nötr uyaranlardan hem de kendiliğinden tiksinti değerine sahip uyaranlardan farklılaşabildiği ve bellek avantajı yakaladığı görülmüştür. Sonuç olarak bu tez çalışmasıyla tiksinti öğrenmelerinin nötr uyaranlara yönelik bellek süreçlerini etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neutral stimuli can gain emotional significance as a result of experiences. Then, the responses to these neutral stimuli might change, and those can be processed differently in memory. When the emotion in question is disgust, it can be expected to affect memory processes for neutral stimuli due to its characteristic features such as contagion and similarity. The aim of this thesis is to examine how neutral stimuli that have gained disgust value are processed in episodic memory by using classical conditioning. For this purpose, Category Conditioning paradigm was used to make neutral stimuli gain emotional significance. Through category conditioning, objects from one category were matched with disgust scenes, while objects from another category were matched with neutral scene pictures. Recognition test was performed for neutral objects from both categories immediately or 24 hours after conditioning. Results showed that neutral stimuli that gained disgust value were recognized more accurately and liberally biased than other neutral stimuli in the recognition test performed after 24 hours, but not immediately; that is, they became advantageous in memory (Experiment 1A). An eye tracking experiment was conducted in order to objectively measure the success of category conditioning, and it was shown that the oculomotor avoidance response, which was shown as an unconditioned response to disgust stimuli, also emerged as a conditioned response to neutral stimuli that acquired disgust value (Experiment 1B). Experiment 1A was replicated by using fear stimuli instead of disgust to test how the memory performance would be for neutral stimuli paired with another high-arousal negative and avoidance- related emotion (Experiment 2). However, it was observed that the memory advantage provided by disgust to neutral stimuli did not emerge in the case of fear. Finally, it was tested how the memory performance for neutral stimuli that acquired the disgust value differed from inherently disgusting stimuli (Experiment 3). Results showed that neutral stimuli that acquired disgust value can differ from both other neutral stimuli and inherently disgusting stimuli, and have memory advantage. As a result, with this thesis study, it was shown that disgust learning affects memory processes towards neutral stimuli.