Kastamonu-Azdavay yöresinde yaygın toprakların ve su kaynaklarının iyot durumları
Kiodine status of common soil groups and surface water resources of Kastamonu-Azdavay vicinity
- Tez No: 76653
- Danışmanlar: PROF. DR. USTA SADIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Doktora Tezi KASTAMONU-AZDAVAY YÖRESİNDE YAYGIN TOPRAKLARIN VE SU KAYNAKLARININ İYOT DURUMLARI Sousan HOSSEINI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Sadık USTA 1998, Sayfa:56 Jüri:Prof.Dr. Sadık USTA Prof.Dr. Ahmet KORKMAZ Doç.Dr. Sonay SÖZÜDOĞRU OK Bu araştırma endemik guatr hastalığının yaygın olarak görüldüğü, Kastamonu-Azdavay yöresi, toprak ve sularının iyot kapsamı ile bazı toprak ve su özellikleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. İçme sularının iyodür kapsamları tüm örneklerde standart değerlerin altında (1-5.2 fig L'1 arasında) dağılım göstermektedir. Toprakların iyot kapsamlarının 15-145 ng kg"1 arasında değiştiği saptanmıştır. Sonuçlara göre toprak örneklerinde iyot kapsamı ile bikarbonat ve % nem arasında pozitif, ayrıca yöre topraklarnın iyot kapsamı ile su örneklerinin CY kapsamı arasında olumsuz yönde istatistiki ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçlarından, bölgede guatra neden olan en önemli faktörlerin su ve topraktaki iyot yetersizliği ve guatrojenik gıdaların fazla tüketilmesi olabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İyot, Su, Toprak, Guatr
Özet (Çeviri)
ABSTRACT P.h.D Thesis IODINE STATUS OF COMMON SOIL GROUPS AND SURFACE WATER RESOURCES OF KASTAMONU-AZDAVAY VICINITY Sousan HOSSEINI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr. Sadık USTA 1998, Page: 56 Jury: Prof.Dr. Sadık USTA Prof.Dr. Ahmet KORKMAZ Assoc. Prof.Dr. Sonay SÖZÜDO?RU OK This research has been carried out to determine the amounts of Iodine in water and soil, and the relationship between iodine and the main characteristics of water and soil resources, in the Kastamonu-Azdavay region where iodine deficiency disorders have been common. The amounts of iodide in all samples taken from the drinking water were lower than the recommended standard level (ranging between 1-5.2 ug L“1 ). The amounts of iodide ranges were between 15-145 jig kg'1 in the soil. The results of the statistical analysis indicated that iodine in the soil was directly correlated with bicarbonate and moisture content whereas its correlation with the CI”in the water samples was reciprocal. The results obtained have shown that the most important factors yielding endemic guatr in the region, would be the lower amounts of iodine in the water and soil resources, and the excessive guatrogenic nutrition of both animals and human beings. KEY WORDS: Iodine, Water, Soil, Guatr