Broyler rasyonlarına değişik düzeylerde katılan askorbik asidin besleme değeri, bazı organ ağırlıkları ve kan parametrelerine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 76652
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi BROYLER RASYONLARTNA DEĞİŞİK DÜZEYLERDE KATILAN ASKORBİK ASİDİN BESLEME DEĞERİ, BAZI ORGAN AĞIRLIKLARI VE KAN PARAMETRELERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Mevlüt GÜNAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER 1998, Sayfa : 48 Jüri : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr.Metin YELDAN Prof. Dr.Oktay YAZGAN Bu araştırmada; % 0, % 0.15, % 0.20, % 0.25 düzeyinde askorbik asit ilave edilerek, izokalorik ve izonitrojenik olarak hazırlanan rasyonlarla günlük broyler civcivler sıcak yaz aylarında 7 hafta süreyle beslenmişlerdir. Deneme sonunda, kontrol ile askorbik asit ilave edilen gruplar arasında canlı ağırlık artışı bakımından önemli derecede farklılık bulunmuştur (P 0.05). 7 haftalık besleme periyodu sonunda gruplara ait ortalama canlı ağırlık artışları sırasıyla; 1938.11 g, 2039.10 g, 2023.09 g, 2021.00 g yem tüketimleri 3907.10 g, 4008.30 g, 3943.90 g, 3936.40 g yem değerlendirme sayıları 2.01, 1.96, 1.95, 1.94 olarak tespit edilmiştir. Askorbik asit ilaveleri; soğuk ve sıcak karkas, karaciğer, taşlık, dalak, kalp, bursa fabrikus ve adrenal bez ağırlıkları ile yüzde oranlarında, kan serum total kolesterol, sodyum ve potasyum değerlerinde her hangi bir değişiklik yapmamıştır (P>0.05). Serum askorbik asit değeri erkek ve dişi piliçlerde 1. grup sırasıyla; 14.46 ug/ml, 14.22 ug/ml ile diğer 3 grup ise 18.95 ug/ml, 17.81 ug/ml, 19.92 ug/ml, 19.00 ug/ml, 20.06 ug/ml, 19.76 ug/ml ile önemli bulunmuştur (PO.05). 0-7 haftalık periyotta 1 kg canlı ağırlık artışının yem maliyeti gruplarda sırasıyla; 54.595 TL, 51.277 TL, 51.944 TL, 51.940 TL olarak tespit edilmiştir.IV Araştırma sonuçlarına göre; sıcak yaz aylarında rasyona katılan % 0.15, % 0.20 ve % 0.25 askorbik asit seviyeleri 0-7 haftalık besi periyodunun sonunda canlı ağırlık artışı ve serum askorbik asit değerlerini önemli derecede artırdığı, ayrıca istatistiki olarak önemli olmamakla beraber yem değerlendirme sayısı ve 1 kg canlı ağırlık artışı için yem maliyetini kontrola göre kısmen iyileştirdiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Broyler Rasyonları, Askorbik Asit ilavesi, besi performansı, bazı organ ağırlıkları, kan parametreleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A RESEARCH ON THE EFFECT OF DIFFERENT LEVELS ASCORBIC ACID SUPPLEMENTATION TO BROILER RATIONS ON NUTRITIVE VALUE AND SOME ORGAN WEIGHTS AND BLOOD PARAMETERS Mevlüt GUNAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER 1998, Page: 48 Jury : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr.Metin YELDAN Prof. Dr.Oktay YAZGAN In this research, daily broiler chicks were fed with ascorbic acid supplemented diets for during hot summer months for 7 weeks. Ascorbic acid supplementation was at the levels of 0, 0.15, 0.20, 0.25 % and these were the experimental diets, which were formulated as isocaloric and isonitrogenic. In the 0-7 week period live weight gains significantly (P 0.05). At the end of the seven weeks experimental period average live weight gains of broilers were found 1938.11, 2039.10, 2023.09 and 2021.00 g; feed consumption's 3907.10, 4008.30, 3948.30, 3936.40 g; and feed efficiency ratios 2.01, 1.96, 1.95, 1.94 for the groups respectively. Hot and chilled carcass, gizzard, spleen, liver and heart weights, levels of serum cholesterol, sodium and potassium were not affected (P>0.05) by ascorbic acid supplements.