Bağlam temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin sosyal bilgiler dersindeki akademik başarı ve derse karşı tutumuna etkisi
The effect of context-based learning approach on acedemic success in the sociel studies course and and attitudes of the students to the course
  1. Tez No: 766531
  2. Yazar: PAKİZE HAYTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE FAİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı İlköğretim yedinci sınıf Sosyal Bilgiler dersi İnsanlar Yerler ve Çevreler ünitesinde bağlam temelli öğrenme modelini kullanmanın akademik başarı ve tutum üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021- 2022 eğitim öğretim yılında Osmaniye ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 7. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma deney grubunda 25, kontrol grubunda 24 olmak üzere olmak üzere toplamda 49 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu gerçek deneme modeli kullanılmıştır. Deney grubuna bağlam temelli öğrenme yaklaşımına göre geliştirilen etkinlikler uygulanmış, kontrol grubuna ise ders kitabı doğrultusunda uygulama yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak akademik başarı testi ve sosyal bilgiler tutum ölçeği kullanılmıştır. Veriler Spss 23 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada bağlam temelli öğrenme modeline göre geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin akademik başarıları üzerine olumlu etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak öğrencilerin tutumları üzerinde ise anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of using the context-based learning model in the seventh grade social studies course people places and environments unit on academic success and attitude. The sample of the study was 7th graders in a secondary school in Osmaniye province in the 2021-2022 academic year. The study consisted of 49 participants, including 25 in the experimental group and 24 in the control group. In the research, a full experimental model with pre - test and post - test control groups was used. Activities developed according to context-based learning approach were applied to the experimental group and the control group was applied in line with the textbook. Academic success test and social studies attitude scale were used as data collection tools in the research. The data were analyzed with spss 23 program. In the study, it was concluded that activities developed according to context-based learning model had a positive effect on students' academic achievements. However, it was concluded that there was no significant difference in the attitudes of the students.