Sosyal bilgiler dersinde bağlam temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarısına, demokratik tutumlarına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of context-based learning approach in social studies course on the academic success, democratic attitudes and motivation of students
- Tez No: 899551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul 6. sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 'Etkin Vatandaşlık' öğrenme alanının öğretimi için kullanılan bağlam temelli öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına, demokratik tutumlarına ve derse karşı motivasyonlarına etkisini ve öğrencilerin sürece yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel verilerin beraber kullanıldığı karma araştırma yaklaşımlarından gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Tokat ilinde bulunan bir devlet ortaokulunun farklı iki şubesinde eğitim gören 27 deney grubunda ve 23 kontrol grubunda olmak üzere toplam 50 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin akademik başarılarını belirlemek için Etkin Vatandaşlık Akademik Başarı Testi, demokrasiye yönelik tutumlarını belirlemek için Demokratik Tutum Ölçeği, sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyonlarını belirlemek için Sosyal Bilgiler Motivasyon Ölçeği ve yapılan uygulamalara yönelik öğrencilerin görüşlerini ortaya çıkarmak için yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin normallik analizinde örneklem büyüklüğünün 30'dan fazla olması nedeniyle Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren test ve ölçeklerde parametrik testlerden bağımsız örneklem t testi, normal dağılımın olmadığı test ve ölçeklerde ise non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi ve öntest-sontest karşılaştırmalarında ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre bağlam temelli öğrenmenin kullanıldığı deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında akademik başarı puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte demokratik tutum ve derse karşı motivasyonlarında herhangi bir değişiklik görülmemiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre öğrencilerin bağlam temelli öğrenmenin kullanılmasından memnun oldukları görülmüştür. Araştırma sonucunda, bağlam temelli öğrenme ile gerçekleştirilen derslerin mevcut programa göre öğrencilerin akademik başarıları üzerinde olumlu etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Demokratik tutum ve derse karşı motivasyonlarında herhangi bir değişiklik görülmemiştir. 6. sınıf düzeyinde“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanında 50 öğrenci ve 8 haftalık bir süreyi kapsayan bu çalışma farklı sınıf düzeyinde, farklı öğrenme alanında ve daha fazla öğrenciyle yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effects of context-based learning activities used for teaching the 6th grade Social Studies Course 'Active Citizenship' learning area on students' academic achievement, democratic attitudes and motivation towards the course and the students' opinions towards the process. In the study, an embedded design, which is a mixed research approach where quantitative and qualitative data are used together, was used. The study group of the study consists of a total of 50 6th grade students, 27 in the experimental group and 23 in the control group, studying in two different branches of a state secondary school in Tokat province. In the study, the Active Citizenship Academic Achievement Test was applied to determine the students' academic achievement, the Democratic Attitude Scale to determine their attitudes towards democracy, the Social Studies Motivation Scale to determine their motivation towards the social studies course and the semi-structured interview form was applied to reveal the students' opinions towards the applications. Since the sample size was more than 30 in the normality analysis of the data obtained from the scales, the Kolmogorov-Smirnov test was used. In tests and scales showing normal distribution, independent sample t test from parametric tests, in tests and scales without normal distribution, Mann Whitney U test from non-parametric tests and Wilcoxon test was used in pretest-posttest comparisons. Content analysis was used in the analysis of data obtained from semi-structured interview form. According to the findings obtained as a result of the analysis, it was seen that there was no significant difference between the academic achievement score averages of the experimental and control group students in whom context-based learning was used. However, no change was observed in their democratic attitudes and motivation towards the course. According to the findings obtained from the interviews conducted with the students, it was seen that the students were satisfied with the use of context-based learning. As a result of the research, it was determined that the courses carried out with context-based learning did not have a positive effect on the academic achievement of the students according to the current program. No change was observed in their democratic attitudes and motivation towards the course. This study, which covers 50 students and a period of 8 weeks in the“Active Citizenship”learning area at the 6th grade level, can be conducted at different grade levels, in different learning areas and with more students.