Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümleri atölye derslerinde öğrencilerin motivasyon ve odaklanma eğilimlerinin sanatsal uygulama süreçlerine yansımasına ilişkin öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
Students' and instructors' opinions on the reflection of students' motivation and focusing processes on the artistic practice processes in the workshop courses of Fine Arts Education Departments of the Faculty of Education
- Tez No: 766540
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DUYGU BEDİR ERİŞTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sadece günümüzde değil tarihsel süreçte insan gelişimin en önemli parçası olan sanat eğitimi çağdaş ve donanımlı kişiler yetiştirmek adına en önemli eğitim dallarından bir tanesidir. Devinim içinde olan sanat eğitimi zaman içerisinde bilişsel bir süreç içerisine girmiş ve yenilikler kazanmıştır. Disipline dayalı sanat eğitimi ile birlikte, estetik, sanat tarihi, sanat eleştirisi ve uygulamalı sanat çalışmaları şeklinde yoğunlaşmıştır. Bu bağlamda sanat eğitiminin en önemli unsurlarından bir tanesi de uygulamalı sanat dersleridir. Teorik anlamda ve diğer sanat derslerini harmanlayarak bir bütün şeklinde yansıtabileceği ve bir sanat ürünü ortaya çıkaracağı ders uygulamalı atölye dersleridir. Bu araştırmada, güzel sanatlar eğitimi resim-iş öğretmenliğinde uygulamalı sanat dersleri olan ana sanat atölye dersleri kapsamında gelişen sanatsal süreç hakkında bilgi edinilmek istenmiştir. Sanatsal sürecin içerisinde yaşanan olumlu/olumsuz durumların yansımalarını motivasyon ve odaklanma bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sorgulama için fenomenolojik araştırma deseni kullanıştır. Araştırmanın çalışma grubu ana sanat atölye dersleri görmüş olan toplam 7 öğrenciden oluşmuştur. Ayrıca bu konu bağlamında 5 öğretim üyesinin deneyimleri dinlenip, görüşleri alınmıştır. Veri toplama sürecinde ise 'yarı yapılandırılmış görüşme' ve 'odak grup görüşmesi' veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler ise tematik analiz kapsamında incelenmiş ve bütüncül bir yapı içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Art education which is the most important part of human development not only today but also in the historical process is one of the most branches of education in order to raise modern and well-equipped people. Art education which is in motion has entered a cognitive process over time and has gained innovations. Along with discipline-based art education, has concentrated shapes like aesthetics, art history, art criticism, and applied art works. In this context, one of the most important factors of art education is applied art lessons. The course that it can reflect as a whole by blending theoretical and other art courses and producing an art product is applied to workshop courses. This research wanted to obtain information about the artistic process that develops within the scope of the main art workshop courses, which are applied art lessons in fine arts education. It is aimed to examine the reflections of the positive/negative situations experienced in the artistic process in the context of motivation and focus. A phenomenological research design was used for this inquiry. The study group of this research consisted of 7 students who has saw the main art workshop lessons. In addition, in the context of this subject, the experiences of 5 faculty members listened and their opinions were taken. In the data collection process, 'semi-structured interview' and 'focus group interview' data collection methods were used. The data obtained were analyzed within the scope of thematic analysis and presented in a holistic structure.