Obez çocuk ve ergenlerde, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı gelişen ve gelişmeyen hastaların biyokimyasal parametrelerinin karşılaştırması
Comparison of biochemical parameters in obese child and adolescent patients with and without NON-alcolic fatty liver disease
  1. Tez No: 766541
  2. Yazar: HAKAN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA TANER BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çocuk endokrinoloji polikliniğine başvuran çocuk ve ergen obez hastaların karaciğer yağlanma oranı tespit edilecek ve karaciğer yağlanması olan ve olmayan gruplar arasında, yaş, cinsiyet, boy-kilo sds, Vki sds değerleri ve obez çocuklarda rutin istenen biyokimyasal tetkikler karşılaştırılıp anlamlılıkları araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2019-01.06.2022 tarihleri arasında S.B.Ü. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk endokrinoloji polikliniğine başvuran yaklaşık 1500 obezite (Vücut kitle indeksi (VKİ) ≥ 95. persentil) tanılı çocuk ve ergen hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bu hastalardan ve dışlama kriterleri sonrasında kalan 292 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The rate of hepatic steatosis in pediatric and adolescent obese patients who applied to the pediatric endocrinology outpatient clinic will be determined and the significance of age, gender, height-weight sds, Bki sds values and routinely requested biochemical tests in obese children will be compared between the groups with and without hepatic steatosis. Materials and methods: The files of approximately 1500 children and adolescent patients with obesity (BMI ≥ 95th percentile) who applied to the pediatric endocrinology outpatient clinic at S.B.U Antalya Training and Research Hospital between 01.01.2019 and 01.06.2022 were reviewed. Of these patients and after the exclusion criteria, the remaining 292 patients were included in the study. Patient data were reviewed retrospectively.