Ventilatör desteği alan preterm yenidoğanlarda sarmalama yönteminin bebeğin konforuna etkisi
The effect of wrapping method on baby's comfort in preterm newborns receiving ventilator support
  1. Tez No: 766547
  2. Yazar: NURAY ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma ventilasyon desteği alan 28-37 gestasyon haftası aralığındaki preterm yenidoğanlarda sarmalama yönteminin bebeğin konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla klinik, randomize kontrollü deneysel tasarımlı olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Sağlık Bakanlığı Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitelerinde Ocak-Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizi sonucuna göre, araştırmaya dahil edilen iki araştıma merkezinde doğan ve takip edilen 62 bebek oluşturmuştur (31bebek sarmalama grubu , 31 bebek kontrol grubu). Araştırmanın veri toplama sürecinde Anne ve Bebek Bilgi Formu, Preterm Bebek Fizyolojik Ölçüm Formu ve Prematüre Bebek Konfor Ölceği kullanılmıştır. Kontrol grubunda yer alan yenidoğan bebeklere rutin klinik uygulamalar dışında herhangi bir uygulama yapılmayıp bebeklerden fizyolojik parametre ölçümleri alınmış ve PBKÖ uygulanmıştır. Deney grubundaki bebekler güvenli olarak sarmalanmıştır. İşlem sırasında PBKÖ ve preterm bebek fizyolojik ölçüm formu araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) verilmiştir. İki grup arasındaki farklılık için bağımsız örneklem t testinden, iki sayısal değişken arasındaki ilişkinin incelenmesi için pearson korelasyon testinden ve iki kategorik değişken arasındaki ilişkinin incelenmesi için ki kare testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was performed as a randomized controlled experimental design to determine the effect of wrapping technique on the comfort of the 28-37 gestational preterm newborn received ventilation support. Method: The research was carried out in Düzce University Health Application and Research Center and Ministry of Health Sakarya Provincial Health Directorate Sakarya University Training and Research Hospital between January-June 2021. The study sample was composed of a total of 62 babies (31 babies in experimental group, 31 babies in control group), who were born and treated in the research center and accepted to participate in the study as a result of the power analysis. Also the preterm babies who met the sample selection criterias were included to study. In the data collection process of the study, the Mother and Baby Information Form, the Preterm Newborn Physiological Measurement Form and the Premature Infant Comfort Scale were used. Thirtyone preterm babies safely swaddeled. And they were applied PBCI and taken Physiological Measurement .No intervention was applied to 31 babies in the control group. PBCI and taken Physiological Measurement was applied to the control group. During the procedure, PBCI and Physiological Measurement was evauluated and recorded by the researcher. The datas obtained in the research were analyzed by transferring them to the IBM SPSS Statistics 23 package program. While evaluating the study data, frequency distribution (number, percentage) for categorical variables and descriptive statistics (mean, standard deviation) for numerical variables are given. Independent sample t-test was used for the difference between the two groups, the Pearson correlation test was used to examine the relationship between two numerical variables, and the chi-square test was used to examine the relationship between two categorical variables.