Hematolojik malignansiler, kemik iliği kökenli hematolojik hastalıklar ve immün yetmezlikler sebebi ile allojenik kök hücre nakli yapılacak çocuk hastalarda nakil öncesi bağırsak mikrobiyotasının incelenmesi
Investigation of intestinal microbiota before transplantation in pediatric patients WHO will undergo allogeneic stem cell transplantation due to hematological malignancies, bone marrow-derived hematological diseases and immunodeficiency
  1. Tez No: 766560
  2. Yazar: BÜNYAMİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Allojenik hematopoetik kök hücre nakli (allo-HKHN), çocukluk çağı Hematolojik Malignansiler, Non-Maling Hastalıklar (NMH) ve Primer İmmün Yetmezlikler (PİY) için iyileştirici bir tedavi seçeneğidir. Allo-HKHN öncesi uygulanan hazırlık rejimleri (radyo-kemo terapi), özellikle yüksek doz antibiyotik kullanımı hastaların bağırsaklarında disbiyozise neden olmakta ve bağırsakta bulunan mikrobiyal çeşitliliğin azalmasına, total mikroorganizma sayısında düşüşe ya da mikrobiyotayı oluşturan bileşenlerin kaybına neden olmaktadır. Oluşan disbiyozisin Graft Versus Host Hastalığı (GVHH) gelişimini desteklediği anlaşılmıştır. Bu tez çalışmasında Bahçelievler Medical Park Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve Kemik İliği Nakli Ünitesi'nde Hematolojik Malignansiler, malign olmayan hematolojik hastalıklar ve Primer immün yetmezlik sebebi ile allo-HKHN yapılmış olan çocuk hastalarda fekal DNA'dan 16S metagenomik analiz yolu ile bağırsak mikrobiyomunu oluşturan bileşenler sekanslandı. Sekans sonucu hastalara ait genus/yüzde ve filum/yüzde grafikleri tespit edilip elde edilen tüm bu algoritma hastaların klinik bilgileri, GVHH öyküsü ve hastalık grubuna göre değerlendirildi. Sonuçta farklı grupta bulunan hastaların nakil öncesi hazırlık rejimi almadan da disbiyozis geliştirdiği, hastaların disbiyozis durumunun alınan hazırlık rejimlerine bağlı olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (allo-HSCT) is a curative treatment option for childhood Hematologic Malignancies, Non-Maling Diseases (NMD), and Primary Immunodeficiencies (PID). Preparation regimens (radio-chemo therapy) applied before Allo-HSCT, especially the use of high doses of antibiotics, cause dysbiosis in the intestines of the patients and cause a decrease in the microbial diversity in the intestine, a decrease in the total number of microorganisms or the loss of the components that make up the microbiota. It has been understood that the resulting dysbiosis supports the development of Graft Versus Host Disease (GVHD). In this thesis study, of pediatric patients who underwent allo-HSCT due to hematological malignancies, non-malignant hematological diseases and primary immunodeficiency in Bahçelievler Medical Park Hospital Pediatric Hematology-Oncology and Bone Marrow Transplant Unit, they formed the intestinal microbiome by 16S metagenomic analysis from fecal DNA components were sequenced. The sequence led to the determination of the patients' genus/percent and phylum/percent graphs, and all of these algorithms were assessed in light of the patients' clinical data, GVHD history, and illness group. As a result, it was shown that the patients' dysbiosis status was independent of the preparation regimens and that the patients in the various groups developed dysbiosis without consuming a pre-transplant preparation regimen.