Hematolojik malignansiler, kemik iliği kökenli hematolojik hastalıklar ve immün yetmezlikler sebebi ile allojenik kök hücre nakli yapılacak çocuk hastalarda nakil sonrası bağırsak mikrobiyotasının incelenmesi
Investigation of intestinal microbiyata after transplantation in pediatric patients WHO will undergo allogeneic STEM cell transplantation DUE TO hematological malignanciens, bone marrow-derived hematological diseases and immunodeficiency
  1. Tez No: 766581
  2. Yazar: MERVE SARIYAPRAK EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Allojenik kemik iliği nakli, malign ve malign olmayan hematalojik hastalıklar ve immün yetmezliklerin tedavisinde kullanılan bir tedavi şeklidir. Ancak hastaların bir kısmı“Graft versus-host hastalığı (GVHH)”geliştirebilmektedir. Graft versus-host hastalığı, allojenik kemik iliği naklinden sonra donörden hastaya verilen sağlıklı T-lenfositlerin aracı olduğu şiddetli immünolojik reaksiyon sonucu gelişir. Mikrobiyata insan vücudunda yaşayan bakteri, mantar, virüs ve parazit gibi mikropların tümüne verilen isimdir. Bu tez çalışmasında, immün yetmezlik, malign ve malign olmayan hematalojik hastalıklar sebebiyle allojenik kemik iliği nakli yapılmış çocuk hastalarda nakil sonrası mikrobiyata analizi gerçekleştirilmiştir. Hastaların aldıkları tedavi ve GVHH oluşturup oluşturmadığına bağlı olarak bağırsak mikrobiyatasında Bacteriodes türüne sahip hastaların disbiyozisden uzak olma eğilimi gösterdiği, mikrobiyata incelemelerinde elde ettiğimiz diğer bakteri türlerinin ise sağ kalım üzerinde önemli ölçüde rol oynadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Allogeneic bone marrow transplantation is a treatment modality used in the treatment of malignant and non-malignant hematological diseases and immunodeficiencies. However, some of the patients may develop“Graft-versus-host disease (GVHD)”. Graft-versus-host disease develops as a result of a severe immunological reaction mediated by healthy T-lymphocytes from the donor to the patient after allogeneic bone marrow transplantation. Microbiota is the name given to all microbes such as bacteria, fungi, viruses and parasites living in the human body. In this thesis, post-transplant microbiota analysis was performed in pediatric patients who underwent allogeneic bone marrow transplantation due to immunodeficiency, malignant and non-malignant hematological diseases. It has been observed that patients with Bacteriodes species in the intestinal microbiota tend to be far from dysbiosis, depending on the treatment they receive and whether they cause GVHD, while other bacterial species we obtained in microbiota examinations play a significant role in survival.