İhsan Özgen'in kemençe taksimlerinin incelenmesi ve yeni icralarda kullanılması
Examination of İhsan Özgen's kemenche improvisations and their use in to new performances
  1. Tez No: 766575
  2. Yazar: CÜNEYT ÖBEK
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, kemençe sazına önemli katkılar sağlamış olan İhsan Özgen'in taksimleri, kompozisyon (form, melodi, ritim bakımından) ve icra (icra teknikleri, yorum) açısından incelenerek kullanmış olduğu kişisel motifleri, ritmik yapıları, yay teknikleri, süsleme teknikleri, makam seyir, perde, çeşni kullanımı ve kendine özgü ifade unsurları belirlenerek tavrını bilimsel analizler ile çözümlemek amaçlanmıştır. Araştırmada, literatür taraması yapılarak konuya katkıda bulunabilecek yazılı ve görsel kaynaklara ulaşılmıştır. Daha sonra ise Özgen'in taksim kayıtlarına ulaşılmış olup araştırma kapsamında incelenecek taksimler belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Acemkürdî ve Isfahan kemençe taksimleri oluşturmaktadır. Bu taksimler ağırlaştırılarak tekrar tekrar dinlenerek en küçük detayına kadar irdelenip Finale nota yazım programı aracılığı ile notaya aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmaya konu olan taksimler cümlelere bölünerek her bir cümle ayrı ayrı analiz edilmiştir. Yapılan analizde öncelikle melodi – makam başlığı altında eserin geneline bakılmış daha sonra ise yakından bakış alt başlığı altında yapı – melodi, ritim ve icra açısından isimli başlıklar ile cümleler tek tek detaylı olarak analiz edilmiştir. Detaylı analizden sonra taksimlerin değerlendirmeleri birbirinden ayrı olarak yapılmış ve bazı elde edilen veriler tablo ve grafiklerle anlatılmıştır. En son olarak taksim icralarındaki ortak özellikler tespit edilip açıklanmıştır. Araştırmada; kaynak tarama, inceleme, yorum, karşılaştırma, istatistiksel analiz ve sözlü görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Özgen'in tavrını belirleyen özellikler somut bir şekilde ortaya konulmuş ve bu tavrın yeni icralara katkısı değerlendirilerek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the improvisations of İhsan Özgen, who made significant contributions to the kemenche instrument, were examined in terms of composition (in terms of form, melody, rhythm) and performance (performing techniques, interpretation) and used personal motifs, rhythmic structures, bow techniques, ornament techniques, mode playing. It is aimed to analyze his attitude with scientific analyzes by determining the use of frets, flavors and unique expression elements. In the research, written and visual sources that can contribute to the subject were reached by scanning the literature. Afterwards, Özgen's partition records were reached and the partitions to be examined within the scope of the research were determined. The sample of the research consists of Acemkurdî and Isfahan kemenche improvisations. These improvisations were listened to over and over again, scrutinized down to the smallest detail, and tried to be translated into notation through the Finale notation program. The partitions that are the subject of the study were divided into sentences and each sentence was analyzed separately. In the analysis, first of all, the work was examined under the title of melody - mode, and then under the sub-title of close view, the titles and sentences were analyzed in detail in terms of structure - melody, rhythm and performance. After the detailed analysis, the evaluations of the partitions were made separately from each other and some of the data obtained were explained with tables and graphics. Finally, the common features of improvisations performances were determined and explained. In the research; literature review, analysis, interpretation, comparison, statistical analysis and oral interview methods were used. As a result of the research, the characteristics that determine Özgen's attitude are presented in a concrete way and some suggestions are made by evaluating the contribution of this attitude to new performances.