Akciğer kanserinde borik asitin hücre döngüsünü düzenleyen genlerin ekspresyonları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of boric acid on the expressions of genes regulating the cell CYCLE in lung cancer
- Tez No: 766574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURADİYE ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Akciğer kanseri, yılda yaklaşık 2 milyon yeni vaka ile dünyada en sık görülen kanser tipidir. Ayrıca akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin başında gelen ölüm sebebidir. Hücre döngüsü, bir hücrenin bölünme yolu ile sayısını çoğalttığı ve genetik olarak birbiri ile özdeş iki yavru hücre oluşması ile sonuçlanan bir dizi olaydır. Bu olayların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi hücrelerin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle hücre döngüsü düzenlenmesi, siklin proteinleri, siklin bağımlı kinazlar (CDK'ler), onkogenler ve tümör baskılayıcı genler gibi birçok faktörler tarafından kontrol edilmekte ve düzenlenmektedir. Hücre döngüsü boyunca bu düzenleyici faktörlerde meydana gelen mutasyonlar ve aksamalar başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olabilirler. Bor elementi tıp alanında kullanılan bir moleküldür. İnsan vücudunda da farklı oranlarda bulunduğu bilinmektedir. Bor bileşikleri, çoğunlukla beslenme yolu ile vücuda alınmaktadır. Daha önce borik asit ile ilgili yapılan çalışmalarda borik asidin belirli konsantrasyonlarda kanserleşmiş hücrelerin çoğalmalarını durdurabileceği gösterilmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada Borik asit molekülünün akciğer kanserindeki moleküler etkileri araştırılmıştır ve hücre döngüsünün kontrolünde görev alan genlerin ekspresyon seviyelerinin hücre döngüsünü nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common type of cancer in the world, with approximately 2 million new cases per year. In addition, lung cancer is the leading cause of death due to cancer. The cell cycle is a series of events in which a cell multiplies in number through division and results in the formation of two genetically identical daughter cells. The smooth occurrence of these events is very important for the health of cells. Therefore, cell cycle regulation is controlled and regulated by many factors such as cyclin proteins, cyclin-dependent kinases (CDKs), oncogenes, and tumor suppressor genes. Mutations and disruptions in these regulatory factors during the cell cycle can cause various diseases, especially cancer. Boron element is a molecule used in medicine. It is known that it is found in different proportions in the human body. Boron compounds are mostly taken into the body through nutrition. In previous studies on boric acid, it has been shown that boric acid can stop the proliferation of cancerous cells at certain concentrations. In this study, we investigated the molecular effects of boric acid molecule in lung cancer and investigated how the expression levels of genes involved in cell cycle control affect the cell cycle.