İleri kadın yaşı ve sayısal, yapısal kromozom anomalilerine sahip kadınlarda embriyo gelişimi ve IVF/ICSI sonuçlarının PGD yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of EMBRYO development and İVF/ICSI results by PGD method in women with advanced age and numerical and structural anomalies
- Tez No: 766584
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın yaşı arttıkça embriyo gelişim oranları ile gebelik ve doğum oranlarının düştüğü hipotezini kontrollerle kıyaslayarak test etmek, ayrıca translokasyon taşıyıcısı kadınlar ile tekrarlayan gebelik kaybı olan kontrollerdeki embriyo gelişim oranları ile klinik gebelik ve doğum oranlarını karşılaştırmaktır. Tez çalışmasında, İstanbul Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran kadın faktörlü endikasyona sahip hastalardan, IVF/ICSI ve genetik analiz yapılan 38 yaş üzeri ileri kadın yaşı olguları (N=49) ve translokasyon taşıyıcısı kadın (N=22) hastaların preimplantasyon genetik tanı (PGD) raporları ile tekrarlayan gebelik kaybı olan kontrol grubunun (N=30) raporları retrospektif olarak incelendi. Çalışma parametreleri olan çiftlerin yaşları, oosit sayıları, embriyo gelişim oranları ve kaliteleri, gebelik ve doğum oranları istatistik veri olarak işlendi ve analiz gerçekleştirildi. İleri kadın yaşı olgularında elde edilen oosit sayısının, fertilize oosit sayısının, embriyo sayısının azaldığı ve embriyo gelişimi oranının düştüğü, blastokiste ulaşan embriyo sayısının azaldığı gösterildi. Ayrıca ileri kadın yaşında gebelik ve doğum oranlarının da düşük olduğu görüldü. Translokasyon taşıyıcısı kadın olgularında, kontrollerle kıyaslandığında oosit sayısı, embriyo gelişimi, klinik gebelik ve doğum oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi. Yardımcı üreme teknikleri uygulanırken ileri kadın yaşı olgularında ve kromozom anomalisi taşıyıcısı olma ihtimali düşünülen çiftlere sitogenetik tarama ve preimplantasyon genetik tanı (PGD) önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the hypothesis that embryo development rates, pregnancy and birth rates decrease as women's age advances, by comparing them with controls, and also to compare embryo development rates and clinical pregnancy and birth rates in translocation carrier women and controls with recurrent pregnancy loss. In the thesis study, among patients with female factor indications who applied to Istanbul IVF Center, reports of preimplantation genetic diagnosis (PGD) reports of advanced female patients (N=49) and translocation carrier females (N=22) who underwent IVF/ICSI and genetic analysis and the control group (N=30) with recurrent pregnancy loss were reviewed retrospectively. The ages, oocyte numbers, embryo development rates and quality, pregnancy and birth rates of the couples with the study parameters were processed as statistical data and analysis was performed. It was shown that the number of oocytes, the number of fertilized oocytes, the number of embryos, and the rate of embryo development decreased in cases of advanced female age, and the number of embryos reaching the blastocyst decreased. In addition, it was observed that the pregnancy and birth rates were low in advanced female age. There was no statistically significant difference in oocyte count, embryo development, clinical pregnancy and delivery rates in translocation carrier female cases compared to controls. Cytogenetic screening and preimplantation genetic diagnosis (PGD) should be offered to couples who are thought to be carriers of chromosomal anomaly and in cases of advanced female age while applying assisted reproductive techniques.