İlköğretim öğretmenlerinin öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirmede yaşadıkları güçlükler: Bir metasentez çalışması
The challenges faced by the primary school teachers in the measuring and assessment of student achievement: A metasynthesis work
- Tez No: 766586
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim öğretmenlerinin öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirmede yaşadıkları güçlükleri meta-sentez yöntemi ile incelemektir. Bu amaçla Erwin, Brotherson ve Summers'in (2011) önerdiği meta-sentez aşamaları izlenmiş, Google Akademik, Ulusal Tez Merkezi ve TR Dizin veri tabanları üzerinden, öğretmenlerin ölçme değerlendirme süreçlerinde yaşadıkları güçlükleri temel alan çalışmalar incelenmiştir. Meta-sentez sürecine dahil edilen çalışmalar PRISMA (2020) protokolünden yararlanılarak belirlenmiş ve 22 çalışma üzerinden araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen çalışmaların doygunluğu ile ilgili uzman görüşleri alınmış, araştırmanın güvenirlik ve geçerliğini desteklemek amacıyla, CASP protokolü üzerinden uzman görüşlerine dayalı Miles-Huberman güvenirlik çalışması ve Krippendorff alfa güvenirliği hesaplanmıştır. Araştırmanın bulguları, (1) ölçme değerlendirme araçlarının hazırlanması sürecinde karşılaşılan güçlükler, (2) ölçme değerlendirme araçlarının uygulanması sürecinde karşılaşılan güçlükler ve (3) ölçme değerlendirme araçlarının puanlanması ve öğrenci performansının değerlendirilmesi sürecinde karşılaşılan güçlükler olmak üzere üç tema altında toplanmıştır. Her ana tema, eğitim sisteminden /öğretim programından kaynaklanan güçlükler, öğretmen kaynaklı güçlükler, öğrenci kaynaklı güçlükler, araç gereç ve materyallere ilişkin sınırlılıklar, zaman sınırlılıkları, mali sınırlılıklar, fiziksel koşullardan kaynaklı güçlükler, etik sorunlar alt temalarına ayrılmıştır. Her alt tema bazında araştırma bulgularına yer verilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretmenlerin genel olarak ölçme değerlendirme araçlarının uygulanması sürecinde eğitim sisteminden/öğretim programından kaynaklanan sebeplerden dolayı güçlüklerle karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Diğer yandan araştırmaya dahil edilen çalışmalarda öğretmen görüşleri incelendiğinde, yine uygulama sürecinde öğrenciden kaynaklı sebepler ile zaman sınırlılıklarından kaynaklı sebeplerden dolayı yaşanan güçlüklerin daha yoğun olduğu gözlenmiştir. Son olarak, fiziksel koşullardan kaynaklı güçlükler ile ölçme değerlendirme araçlarının puanlanması ve öğrenci performansı değerlendirilmesi sürecinde öğrenciden kaynaklı sebeplerin öğretmenlerin ölçme değerlendirme süreçlerinde güçlüklerle karşılaşmasına sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the difficulties experienced by primary school teachers in measuring and assessment student achievement, using the meta-synthesis method. Fort his purpose,the metasynthesis process were monitared that Erwin, Brotherson and Summers (2011) suggested, above Google Academic, National Thesis Center and TR index data base, the difficulties were analyzedthat the teacher encounter in the assessment process. The works inserted to metasynthesis process were determined with the help of PRISMA (2021) protocol, the research was made with 22 works. The expert opinion was taken about the works included to the of the research, the Miles- Huberman validity and Krippendorff alfa validty was calculated with the help of expert opinions above CASP protocol. The findings of the research were gathered under the three times. These themes, (1) the difficulties that are faced during the preparation of assesment tools, (2) the difficulties that are fored during the implementation of assesment tools, (3) the difficulties during the groding of assessment tools and assessment of student performance. Each main theme was seperated to subthemes that are the difficulties because of education system and education programme, the teacher based difficulties , the student based difficulties, the restrictions about tools and materials, the restrictions about tools and materials, the restrictions about time, the financial restrictions, the difficulties because of the physical situtaions and ethic problems. About all subthemes,findings were showed and results were discussed. The results of the research show that generally the teachers face difficulties during the implementation of assessment tools because of the education system and educational programme. On the other hand, when the teachers opinion about the works included to the research is analyzed, again in the implementation process, the student based reasons and the time restrictions are more common. Finally, it was determined that in the process of grading assessment tools and assessment of student performance, the student based problems caused difficulties during the teachers assessment processes.