An archeological game to investigate the anatomy of a space of resistance: METU landscape as a case study
Direniş mekanlarının anatomisinin incelenmesine yönelik 'arkeolojik' bir oyun: ODTÜ peyzajı örneği
  1. Tez No: 766605
  2. Yazar: BAŞAK ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ELA ALANYALI ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, mekanın 'insan öznesinin' dışında kurduğu ilişkiselliklerin 'obje odaklı' bir anlayış ile izini sürmek ve bunu temsil etmek için yöntemler araştırmaktır. Öncelikle, çalışmanın teorik alt yapısının oluşturulduğu bir literatür taraması ortaya konur. Bu araştırma, doğa ile kültür arasındaki tarihsel ayrımı üreten ve devam ettiren dinamiklerin ve aktörlerin kurduğu ilişkisellikleri, başlıca Bruno Latour, Albena Yaneva, Nigel Thrift ve Donna Harraway'ın çalışmaları üzerinden inceler. Bu çizilen teorik çerçeve ışığında, geleneksel mekan üretim ağları tanımlarına karşı bir örnek olan 'direniş mekanı'nın anatomisinin araştırılması amaçlanır. Sosyal, politik ve ekolojik geçmişi göz önüne alınarak seçilen Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) peyzajı, direniş mekanına bir örneklem alanı olarak incelenir. Çalışma, geleneksel mimari temsil yöntemlerinin dışında kalan, yenilikçi ve açık uçlu bir metodoloji olarak 'arşivleme'yi önerir ve mekanı anlatmanın alternatif bir yolunu araştırır. Arşivleme metodolojisi, bir direniş alanı oluşturan aktörlerin meta hikayelerini, dinamiklerini, eylemlerini, çağrışımlarını ortaya çıkarmayı ve bunu sonucunda anlatı peyzajları oluşturmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The main intention of this research is to explore methods for investigating and representing the embodied and 'more than human' aspects of space. First of all, a theoretical framework is presented which is developed mainly referencing the works of Science and Technology Studies (STS) scholars such as Bruno Latour, Albena Yaneva, Nigel Thrift, and Donna Harraway, in which the dynamics and actors that produce, consume and reproduce the historical divide between nature and culture, are re-defined and revealed. Within this theoretical framework, this study aims to investigate the anatomy of a 'space of resistance' which counters the conventional notions of production and embodiment of space. Considering its unique social, political and environmental history, the landscape of Middle East Technical University (METU) is selected as a case study. Through stretching the conventional architectural methods of representation of space, the study intends to adopt an alternative way of narrating space by offering 'archiving of landscapes' as an innovative and open-ended methodology. Archiving methodology aims to reveal the 'thingly' dynamics of space and create narrative landscapes.