Enerji kaynakları kullanımı açısından Türkiye'nin doğu Akdeniz politikası ve Doğu Akdeniz'deki küresel rekabet
Global competition in the East Mediterranean in terms of energy resources and East Mediterranean policy of the Turkey
- Tez No: 766604
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda Doğu Akdeniz bölgesinde keşfedilmiş hidrokarbon rezervleri, bölgedeki ülkeler arasında ekonomi politik açıdan bir mücadeleyi de beraberinde getirmiştir. Bölgedeki kıyıdaş devletler, izledikleri politikalar ile enerji-politik çerçevesinde yeni stratejiler ortaya koyarak bölgedeki nüfuz alanını arttırmak istemektedirler. Bu çerçevede bölgede keşfedilen enerji kaynaklarında da görüldüğü gibi keşiflerin gerçekleştiği bölge ülkelerinin, bölgenin ve küresel güçlerin bölgeye ilişkin ekonomi-politik yapılarını değiştirmektedir. Doğu Akdeniz bölgesinde meydana gelen hidrokarbon rezerv keşiflerinin bölge ülkelerine, bölgesel ve küresel dinamiklere yaptığı ekonomik, politik, hukuki ve diplomatik etkileri inceleyerek, gerçekleştireceği potansiyel değişimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunmaktadır. Çalışmada ekonomi-politik eksen bakışı ile Münhasır Ekonomik Bölge antlaşmaları incelenerek bölgedeki siyasi dinamiklere ne tür etkide bulunduğu ortaya konulacaktır. Gerçekleşen keşiflerin bölgesel ve küresel alanda diplomatik ilişkileri üzerinde ne gibi etkisinin olacağı ve Türkiye'nin bu değişimlerdeki potansiyel konumu değerlendirilecektir. Doğu Akdeniz hidrokarbon keşiflerinin gelişimine ilişkin engeller ile keşiflerin gelişimi halinde ortaya çıkacak ekonomik, politik, hukuki ve diplomatik imkânlar ile potansiyel bloklaşma ve işbirlikleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The hydrocarbon reserves discovered in the Eastern Mediterranean region in recent years have brought along a political economic struggle between the countries in the region. The riparian states in the region want to increase their sphere of influence in the region by introducing new strategies within the framework of energy-politics with the policies they follow. In this context, as can be seen in the energy resources discovered in the region, it changes the economic-political structures of the regional countries, the region and the global powers where the discoveries take place. It examines the economic, political, legal and diplomatic effects of the discovery of hydrocarbon reserves in the Eastern Mediterranean region on the countries of the region, regional and global dynamics, and makes evaluations about the potential changes that will be realized. On the economic-political axis Exclusive Economic Zone agreements will be examined and it will be revealed what kind of effect it has on the political dynamics in the region. The impact of the discoveries on regional and global diplomatic relations and Turkey's potential position in these changes will be evaluated. The obstacles to the development of the Eastern Mediterranean hydrocarbon discoveries, the economic, political, legal and diplomatic opportunities that will arise in the event of the development of the discoveries, as well as potential blocking and cooperation will be revealed.