İlkokul öğrencilerine atasözü ve deyimlerin öğretiminde dijital hikaye kullanımının etkisi
The effect of using digital story in teaching proverb and idioms to primary school students
  1. Tez No: 766606
  2. Yazar: FATMAGÜL SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ALTUNBAŞ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, ilkokul öğrencilerine atasözü ve deyimlerin öğretiminde dijital hikâye kullanımının etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kontrol gruplu ön test–son test yarı deneysel araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Palandöken merkez ilçesinde yer alan bir ilkokulda öğrenim gören 86 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Yarı deneysel süreç 3 haftalık öğretim programı ve 2 hafta test uygulaması ile toplam 5 haftada tamamlanmıştır. Bu süre içerisinde deney grubuna dijital hikâye aracılığı ile atasözü ve deyimlerin öğretimi gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise, geleneksel olan düz anlatım yoluyla öğretim yapılmıştır. Çalışma verileri, öğrencilerin demografik bilgilerinin alınacağı“Aile ve Çocuk Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Atasözü ve Deyimler Başarı Testi”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0, G-power 3.1 istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler güç analizi, betimsel istatistikler, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi, ki-kare testi ve Kuder-Richardson-20 testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, dijital hikâye temelli atasözleri ve deyimler öğretimi uygulaması sonrasında deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin Atasözü ve Deyimler Başarı Testi puanları arasında deney grubu yönünde anlamlı bir artış olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, atasözleri ve deyimlerin öğretilmesinde dijital hikâye kullanımının, öğrencilerde konuyu daha iyi öğrenme ve anlamlandırma sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the impact of using digital stories in teaching proverbs and idioms to primary school students. Pre-test with control group in research–post test semi-experimental research sample preferred. The sample of the study was created by 86 second-grade students who studied in an primary school in the Erzurum province in 2021-2022 academic year. The semi-experimental process was completed in total 5 weeks with a 3 weeks teaching program and 2 weeks test application. During this time, the experiment group was taught proverbs and idioms through digital stories. The control group has been taught through the traditional straight narrative. The study data is collected using the“Family and Child Information Form”, where the demographics of the students, and the“Proverb and İdioms Success Test”developed by the researcher. The data has been analyzed using SPSS 22.0, G-power 3.1 statistical package programs. Analysis was done using power analysis, descriptive statistics, dependent sample t-test, independent sample t-test, chi-square test, Kuder-Richardson's-20 test. In the study, it was determined that there was a significant increase in the course of the experiment group between Proverbs and İdioms Success Test scores of students in the experiment and control group following the application of digital story-based proverbs and idioms teaching. According to the results of the research, the use of digital stories in the teaching of proverbs and idioms has been found to provide students with better learning and understanding of the subject.