Buğdayda ekim şekli ve ekim sıklığının verim ve verim komponentleri üzerine etkileri
The Effects of seeding methods and seeding density on yield and yield components of wheat
- Tez No: 76661
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN GEÇİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Deneme 1992, 1993, 1994 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Denemede kullanılan Gerek-79 ekmeklik ve Çakmak-79 makarnalık buğday çeşitleri üç farklı ekim sıklığı (300, 450, 600 tohum/m2) ve dört farklı ekim şekli (sıraya, 45° ve 90°'lik çapraz ekim ve ekim derinliğine serpme ekim şekli) uygulanarak yetiştirilmiştir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre Gerek-79 ve Çakmak-79 buğday çeşitlerinde ekim sıklıklarına göre en yüksek birim alan tane verimi yıllık ortalamaları, Gerek- 79 çeşidinde 1992 yılında 184.16 g/m2 olarak 300 tohum/m2 ekim sıklığında 1993 ve 1994 yıllarında 334.44 g/m2, 234.49 g/m2 olarak 450 tohum/m2 ekim sıklığında belirlenmiştir. Çakmak-79 çeşitinde ise; sırasıyla 92.52 g/m2, 380.60 g/m2, 241.35 g/m2 olarak üç yılda da 450 tohum/m2 ekim sıklığında belirlenmiştir. Ekim şekli yıllık ortalamaları bakımından; en yüksek tane verimi Gerek-79 çeşidinde 1992 yılında 197.37 g/m2, 1994 yılında 255.43 g/m2 serpme ekim şekli ortalamasından,1993 yılında 354.32 g/m2 sıraya ekim şekli ortalamasından belirlenmiştir. Çakmak-79 çeşitinde 1992 ve 1994 yıllarında 103.57, 245.23 g/m2 olarak serpme ekim şekli ortalamasında, 1993 yılında ise 373.15 g/m2 sıraya ekim şekli ortalamasından tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on Ankara University, Agricultural Faculty, Kenan Evren Research Farm in 1992, 1993 and 1994. Wheat cv. Gerek-79 (Triticum aestivum) and cv. Çakmak-79 (Triticum durum) were grown with three different seeding densities (300, 450, 600 seeds/m2) and four different seeding methods (to the rows, countrary rows with 45° and 90° and broadcasting to seeding depth). Research was carried out on split plots in completely randomized block design with four replications. According to the results, the highest seed yield per m2 was averaged 184.16 g/m2 from 300 seed/m2 in 1992, 334.44 g/m2, 234.49 g/m2 from 450 seeds/m2 in 1993 and 1994 respectively, for the wheat cv. Gerek-79. However, seed yields per m2 in three years were obtained as 92.52 g/m2, 380.60 g/m2 and 241.35 g/m2 for the wheat cv. Çakmak-79. Based on the annual average of seeding methods, the highest seed yield was obtained as 197.37 g/m2 in 1992, 255.43 g/m2 in 1994 for the wheat cv. Gerek-79 with broadcasting to seeding depth, 354.32 g/m2 with row seeding method in 1993. However, the highest seed yield was determined as 103.57 and 245.23 g/m2 in 1992 and 1994 with broadcasting to seeding depth method and 373.15 g/m2 with row seeding method for the wheat cv. Çakmak-79.