Sıra arası açıklığı ve sıra üzeri sıklığının buğdayda ilk gelişme, kardeşlenme verim ve verim ögelerine etkisi
Effect of between and on row distance on the first development, tillering, yield and yield components in wheat
  1. Tez No: 9432
  2. Yazar: HAKAN ULUKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM KÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIRA ARASI AÇIKLI?I VE SIRA ÜZERÎ SIKLI?ININ BU?DAYDA İLK GELİŞME, KARDEŞLENME, VERİM VE VERİM Ö?ELERİNE ETKİSİ Hakan ULUKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ekrem KÜN 1990, Sayfa: 115 Jüri: Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof. Dr. Temel GENÇTAN Doç. Dr. Murat ÖZGEN Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma Uygulama Çiftliği ve Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 1990 yılında yürütülen bu araştırma; Bezostaja-I, Haymana 79, Gerek 79, Çakmak 79 ve Kunduru 1149 çeşitlerine uygulanan üç farklı sıra arası açıklığı (5, 10, 17.5 cm) ve sıra üzeri sıklıklarının (ekmekliklerde 4.7, 2.2, 1.2 cm, ma karnalıklarda 3.8, 1.8, 1.0 cm) ilk gelişme, kardeşlenme, ve rim ve verim öğelerine etkisini irdelemek amacıyla yapılmış tır. Bölünmüş parseller deseninde düzenlenen denemeden elde edilen sonuçlar şöyledir: Ekim sıklıkları çıkış tarihini etkilememiş, parsel deki bitki sayısı 192-286 arasında saptanmış, embriyonal kök sayısı çeşitlere göre değişiklik göstermiş, embriyonal kök uzunluğu 85.44 mm-108.03 mm arasında bulunmuş, adventif kök sayısı 2.23-3.0 arasında değişmiş, adventif kök uzunluğu 54.99 mm-67.06 mm arasında saptanmış, kardeşlenen bitki sayısı 21-52 arasında belirlenmiş, altparselde Brom sayısı 10-12 arasında değişmiş, bitki boyu 49.32 cm-70.02 cm arasında bulunmuş, ba şak uzunluğu 62.66 mm-79.66 mm arasında olmuş, başakta başak - çık sayısı 17.65-24.65 arasında değişmiş, başakta dane sayısı 21.90-28.16 arasında saptanmış, bitki dane ağırlığı 1.119- 1.416 g/bitki olarak belirlenmiş, 1000 dane ağırlığı 22.56 g -42.05 g arasında değişmiş, m2,deki dane verimi 150.67 g/m2- 187.44 g/m2 arasında saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sıra arası açıklığı, sıra üzeri sıklığı buğday çeşitleri, ilk gelişme, kardeşlenme - verim ve verim öğeleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF BETWEEN AND ON ROW DISTANCE ON THE FIRST DEVELOPMENT, TILLERING, YIELD AND YIELD COMPONENTS IN WHEAT Hakan ULUKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ekrem KÜN 1990, Page: 115 Jury: Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof. Dr. Temel GENÇTAN Assoc, Prof. Dr. Murat ÖZGEN In this research study which was carried out in Kenan Evren Research and Application Farm of Faculty of Agri culture, University of Ankara and Field Crops Department trial field in 1990; the effect of between and on row distance on the first development, tillering, yield and yield components of five breed cultivars (namely, Bezostaja-I, Haymana 79, Ge rek 79, Çakmak 79 and Kunduru 1149, as common and durum wheat varieties, respectively) were investigated. The cultivars were the major plots, between row distances (5, 10, 17.5 cm) and on row distances (4.7, 2.2, 1.2 cm and 3.8, 1.8, 1.0 cm as common and durum wheat varieties) were sub-plots, respectively. Ex periment was designed -split plots. Results of the study can be summarized as follows: Seed rates were not effected date of emergency, number of plants/plot were fixed between 192-286, number seminal roots/plants was varied in used cultivars, length of seminal root/plants was varied between 85.44 mm - 108.03 mm, number of adventitious roo t /pi ant s was varied between 2.23-3.0 length of adventitious root/plants was fixed between 54.99 mm- 67.06 mm, number of tillering plants were determined between 21-52, number of downy Brornes at sub-plots were varied 10-12, plant height was found between 49.32 cm - 70.02 cm, length cf spike was varied between 62.66 mm - 79.66 mm, number of,'Spikelet/spike was varied between 17.65-24.65, number of kernel/spike was fixed between 21.90-28.16, grain yield/plan was determinated between 1.119-1.416 g/plant, 1000 kernel weight varied between 22.56 g - 42.05 g, grain yield/m2 was fixed between 150.67 g/m2- 187 g/m2. KEY WORDS: Between row distance, on row distance, wheat cul tivars, first development, tillering, yield and yield components.