İmamu Amiri Baraka ve August Wilson'in siyah Amerikan tiyatrosu ve edebiyatina katkilari
Contributions of İmamu Amiri Baraka and August Wilson to black American theatre and literature
  1. Tez No: 766612
  2. Yazar: YUNUS MAVİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya tarihi, güçlü-zayıf, zalim-mazlum ve zengin-fakir gibi birbirine mukabil bu kavramların arasındaki eşitsizliklerle dolu birçok hadiseye tanık olmuştur. Bu eşitsizlikler bazen her iki sınıf arasında çatışmalara neden olarak büyük savaşlar doğurmuş, bazen de sivil itaatsizliklerle ezilen ve hor görülen sınıflar arasında pasif direniş örnekleri teşkil etmiştir. Sömürülen insanların ve ırkların yazın dünyasında da bu sömürü ve eşitsizliğe karşı seslerini yükselterek birer direniş örneği sergiledikleri görülmüştür. Özellikle Amerika'da, günümüzde bile yer yer örneklerine rastlanılan siyah ve beyaz ırk arasındaki eşitsizlikler, adaletsizlikler ve çifte standartlar geçmişten günümüze Siyah Amerikan Edebiyatı'nın ele alınan en önemli temalarından olmuştur. Bu çalışmada yaşadıkları toplumda tanık oldukları birçok ayrımcılık örneğini, ırkçı yaklaşımı ve çifte standardı eserlerinde işleyip sıkça eleştiren iki önemli Siyahi yazar olan LeRoi Jones/Amiri Baraka ve August Wilson'ın Amerikan edebiyatına ve tiyatrosuna olan katkıları ele alınacaktır. Oldukça üretken olan ve birçok esere imza atan Amiri Baraka ve August Wilson gibi bu yazarlar yazın dünyasında Siyahların da söz hakkı olduğunu yüksek sesle dile getirerek söz konusu edebiyata ve tiyatro dünyasına büyük katkılar sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
World history has witnessed many events full of inequalities between the opposite concepts such as strong-weak, cruel-oppressed and rich-poor. These inequalities sometimes caused conflicts between the two classes, giving rise to great wars, and sometimes set examples of civil disobedience and passive resistance between the oppressed and despised classes. It has been seen that the exploited people and races in the world of literature also raise their voices against this exploitation and inequality and display an example of resistance. The inequalities, injustices and double standards between the black and white race, whose examples are seen from time to time, especially in America, have been among the most important themes of Black American Literature from past to present. In this study, the contributions of two important Black writers, LeRoi Jones/Amiri Baraka and August Wilson to American literature and theater will be discussed. These writers, such as Amiri Baraka and August Wilson, who were quite productive, made great contributions to the aforementioned literature and the theater world by loudly stating that Blacks also have a say in the world of literature.