Financial performance measurement with cash flow ratios: A research and comparison on Borsa İstanbul (BIST) main metal industry and accomodation sector
Nakit akış oranları ile finansal performans ölçümü: Borsa İstanbul (BIST) ana metal sanayi ve konaklama sektörü üzerine bir araştırma ve sektör karşılaştırması
  1. Tez No: 766614
  2. Yazar: BANU İPEK GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanlar emeğinin hak ettiği parayı kazanmaya başlar başlamaz nakit giriş ve çıkışlarını kontrol etmeye başlar. Bu kontrol, kar amacı gütmeyen işletmeler için daha önemlidir. Nakit akışlarını daha detaylı ve düzenli bir rapor şeklinde kontrol etmek isteyen işletmeler nakit akış tablosuna başvururlar. Nakit akışını bilmek işletmeler için hayati önem taşır. Hem kendi içindeki nakit akışının kontrolünü sağlar, hem de farklı muhasebe yöntemleri kullanan diğer işletmelerle kendisini karşılaştırma olanağı sağlar. Bir işletmenin başarısı ve sürdürülebilirliği, finansal performansının ölçülebilirliği ile değerlendirilir. İşletmelerin finansal durumlarının analizinde nakit akış oranları kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, nakit ve nakit benzerleri ile nakit akım tablosu hakkında bilgi vermek, nakit akım tablosu kalemlerini incelemek ve nakit akım oranlarının amaçlarını tartışmaktır. Bu kapsamda, çalışma kapsamında Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören Ana Metal Sanayi sektöründe faaliyet gösteren 17 işletme ile konaklama sektöründe faaliyet gösteren 9 işletmenin 5 yıllık dönemi kapsayan mali tabloları incelenmiştir. 2017-2018-2019-2020-2021 kullanıldı. Firmaların finansal performansları ölçülerek sektörler arası farklılıklar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As soon as people start to earn the money that their labor deserves, they begin to control their cash inflows and outflows. This control is more important for businesses established for profit making. Businesses that want to control their cash flows in a more detailed and neat report form refer to the cash flow statement. Knowing cash flow is vital for businesses. It provides both the control of the cash flow within themselves and the opportunity to compare itself with other businesses that use different accounting methods. The success and sustainability of a business is evaluated by the measurability of its financial performance. Cash flow ratios are used in the analysis of the financial situation of the enterprises. The aim of this study is to give information about cash and cash equivalents and cash flow statement, to examine the items of the cash flow statement and to discuss the purposes of cash flow ratios. In this context, within the scope of the study, the financial statements of 17 enterprises operating in the Main Metal Industry sector whose stocks are traded in Borsa Istanbul (BIST) and 9 enterprises operating in the accommodation sector, covering the 5-year period between 2017-2018-2019-2020-2021, were used. The financial performances of companies were measured and the differences between the sectors were compared.