Dışavurumcu otoportre
Expressionist self-portrait
  1. Tez No: 766615
  2. Yazar: BERRAK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yaradılıştan itibaren insan yaşamında dış dünyayla kurulan iletişimin girizgâhı yüzdür. İnsan ruhuna dair ilk izlenimler, hatıralar, sırlar ve elbette ruh yüzün görünüşleri arasında bir yere gizlenmiştir. Sanatçıların ilk evvela anatomik olarak kurcalayıp, çözmeye çalıştığı beden ve yüz sonraları artık ifadenin temsil biçiminin bir enstrümanı haline gelmiştir. Bu tezin konusu, ekspresyonist dönem tezahürü üzerinden Otoportreyi ele almaktadır. Dönemsel gelişim tarihsel aşamalar bazı başat örneklerle incelenmiştir. Ekspresyonist tavır üzerinden yüzün serüvenine genel bir değerlendirme amaçlanmış ve bu bağlamda üretilen işlerle öznel dışavurum ifade edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Beginning with birth, the face serves as the primary gateway of one's communication with the external world. First inklings of a soul, among them memories and secrets, all reside somewhere in the face's myriad manifestations. Objects of anatomical interest and probing to artists in the first instance, the body and face have gradually become“canvases”on which to represent expression. This thesis offers a study of the self-portait genre in the Expressionist period by focusing on its historical development, stages, and prominent examples. The thesis seeks to broadly examine changing attitudes to face with a focus on expressionist portraiture, as well as express, with the art work produced, the subjective manifestations of the subject explored.