Günümüz sanatında bir direniş formu olarak sanatçı aktivizmi ve Ai Weiwei sanatı
A form of resistance in contemporary art artist activism and the art of Ai Weiwei
- Tez No: 766624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, sanatçıların günümüzdeki toplumsal meselelere yaklaşım biçimine odaklanır. Savaş sonucu oluşan kitlesel göçler, insani problemler, işgal-yıkımlar ve özgürlüklerin kısıtlanması gibi durumlara aktivistler, sanat ve eylemle karşı durmuştur. Bireysel özgürlükleri ön planda tutulurken, aktivizmin caydırıcı gücüyle beraber kitlesel direnişin önü açılmıştır. Fütürizmle başlayan sanatsal direniş daha sonra Dada ile güçlü bir hal almış ve bu yeni başkaldırı biçimlerini aydın, yazar, edebiyatçı, ressam ve düşünürler oluşturmuştur. Bu da eylemin sanatla güçlü bir yol izlemesini sağlamıştır. Günümüzde Ai Weiwei, muhalif bir sanatçı olarak evrensel bir kimlik yakalamıştır. Evrensel bir problem olan insan yaşamına odaklanan sanatçı işlerinde politik ve eylem gücünü kullanarak insan hakları ihlallerine dikkat çekmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, muhalefetin aktivizme nasıl dönüştüğünden, sanatla direnişin ne demek olduğundan bahsedilmiş ve sivil toplum kuruluşlarının toplumsal olaylardaki rolüne değinilmiştir. İkinci bölümünde, Türkiye'de güncel sanat ve aktivizm, toplumsal hareketler, 68 olayları, gezi olayları gibi şehir direnişleri ve aktivist sanatçılar üzerine durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Ai Weiwei'nin hayatına, işlerine ve aktivist duruşuna yer verilmiştir. Dördüncü bölümde sanatsal çalışmalarım 'şehir hakkı gerçeğinde Nusaybin örneği' başlığı altında ve araştırmanın çıkış noktası olan Nusaybin direnişi ele alınmıştır. Kentin yıkım sürecinden sonraki büyük değişimi ve isyankâr nüfus gruplarının denetlenmesine olanak verecek şekildeki inşası üzerine üretilen işlere ve pratiğime yakın sanatçı örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the way artists approach contemporary social issues. Activists stood against situations such as mass migrations, humanitarian problems, occupationdestruction and restriction of freedoms that occurred as a result of the war, with art and action. While keeping individual freedoms at the forefront, the deterrent power of activism paved the way for mass resistance. The artistic resistance that started with futurism later became stronger with Dada and these new forms of rebellion were created by intellectuals, writers, men of letters, painters and thinkers. This enabled the action to follow a strong path with art. Today, Ai Weiwei has achieved a universal identity as a dissident artist. Focusing on human life, which is a universal problem, the artist drew attention to human rights violations by using his political and action power in his works. In the first part of the study, how the opposition turned into activism, what art and resistance mean, and the role of non-governmental organizations in social events were mentioned. In the second part, urban resistances such as social movements, 68 events, Gezi events and Nusaybin resistance, which is the starting point of the research, are discussed. The works produced on the city's great change after the demolition process and its construction that will allow the rebel population groups to be controlled are included. In the third part, Ai Weiwei's life, works and activist stance are included