Avrupa Birliği ortak tarım politikası kapsamındaki toplam sübvansiyonlarının toplam girdi maliyetlerine etkisi
The effect of total subsidies under the European Union common agricultural policy on total input costs
  1. Tez No: 766625
  2. Yazar: EYÜP TANIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YASİN KALABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde ülkeler; ulusal kaynaklarının önemli bir miktarını tarım sektörünü desteklemek amacıyla kullanmaktadır. Özellikle AB'de uygulanan ortak tarım politikası, kurulduğu ilk yıllarda topluluk bütçesinden %90 oranında pay alırken günümüzde ise %35 oranında pay almaktadır. Üye ülkelerin katkılarıyla oluşturulan ortak bütçeden bu denli büyük pay alan tarımsal politikaların etkin ve verimli kullanılması önem arz etmektedir. Aksi takdirde tarıma ayrılan bu kaynakların fırsat maliyeti ilgili topluma yüksek olacaktır. Tarımsal sübvansiyonlar çeşitli mekanizmalar aracılığıyla çiftlik kârlılığı, teknik verimlilik, tarımsal üretim ve tarımsal üretimde kullanılan girdi maliyetleri başta olmak üzere çeşitli parametreleri dolaylı veya doğrudan etkilemektedir. Literatürde yer alan maliyet perspektifindeki çalışmalarda sübvansiyonların gübre ve bitki koruma harcamalarını; tarımsal arazilerin değerlerini ve kira fiyatlarını artırdığına dair tespite dayalı yeterli sayıda örnek mevcuttur. Böylece tez daha önceki çalışmaların neredeyse odaklanmadığı bir değişkene (toplam girdi maliyetleri) odaklanarak literatürdeki boşluğun dolmasına katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu bağlamda tezde 1989–2019 yılları arasında, AB'ye üye 12 ülkenin OTP kapsamındaki tarımsal desteklerinin toplam girdi maliyetlerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan değişkenler FADN (Çiftlik Muhasebesi Veri Ağı) veri tabanından elde edilmiştir. Panel veri analizi yöntemi kullanılarak oluşturulan modelde bağımlı değişken toplam girdi maliyetleri (€), bağımsız değişken toplam sübvansiyonlar (€) ve son olarak da kontrol değişken olarak toplam çıktı (€/çiftlik) seçilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre toplam sübvansiyonlarda ve toplam çıktıdaki artışlar toplam girdi maliyetlerini artırmaktadır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki maliyet perspektifindeki diğer çalışmaların sonuçlarını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today, countries use a significant amount of their national resources to support the agricultural sector. The common agricultural policy, which is especially implemented in the EU, received a share of 90% from the community budget in the first years of its establishment, while today it receives a share of 35%. It is important to use agricultural policies, which have such a large share from the common budget created with the contributions of the member countries, effectively and efficiently. Otherwise, the opportunity cost of these resources allocated to agriculture will be high for the relevant society. Agricultural subsidies indirectly or directly affect various parameters, especially farm profitability, technical productivity, agricultural production and input costs used in agricultural production, through various mechanisms. Cost perspective studies in the literature there are sufficient examples about that subsidies increase fertilizer and crop protection expenditures with land value and land rental prices. Thus, the thesis aimed to contribute to filling the gap in the literature by focusing on a variable (total input costs) that previous studies had almost not focused on. In the thesis the effect of agricultural supports of 12 EU member states within the scope of CAP on total input costs between 1989 and 2019 was investigated. The variables used in the study were obtained from the FADN (Farm Accounting Data Network) database. In the model created using the panel data analysis method, the dependent variable total input costs (€), the independent variable total subsidies (€) and finally the total output (€/farm) were selected as the control variable. According to the results, increases in total subsidies and total output increase total input costs. The results obtained support the results of other studies in the literature in the cost perspective.